
Co ma się zmienić w Kodeksie karnym?
Ściganie oszukańczych firm
Zmiany w prawie zakładają, że do wytoczenia sprawy nieuczciwej firmie wystarczy prokuratorskie ustalenie, że doszło w niej do popełnienia przestępstwa. Nie będzie konieczności skazania jej reprezentantów. Kara nie będzie zaś zależeć od przychodu. Ma wynosić do 30 milionów złotych, podczas gdy dziś górna granica to 5 milionów złotych.

Co ma się zmienić w Kodeksie karnym?
Walka z nieuczciwymi sprzedawcami internetowymi
Skutecznych regulacji wymaga coraz dynamiczniej rozwijający się rynek handlu internetowego. Kupujący, mając do czynienia z „wirtualnym” sprzedawcą, dysponują dziś mniejszymi możliwościami ochrony swoich praw niż klienci tradycyjnych sklepów. Nowe regulacje powinny ułatwić skuteczne zwalczanie oszustw internetowych.

Co ma się zmienić w Kodeksie karnym?
Nowe kary za kradzież kart płatniczych i włamania na konta internetowe
Sądy miały dotąd wątpliwości, czy dokonanie transakcji cudzą kartą płatniczą albo dokonanie internetowych przelewów z cudzego konta bez zgody właściciela to kradzież, kradzież z włamaniem czy oszustwo. Projekt nowelizacji Kodeksu karnego rozstrzyga to jednoznacznie i wprowadza nowe kategorie przestępstw. Za tego rodzaju czyny ma grozić kara podobna jak za kradzież z włamaniem, czyli od roku do 10 lat więzienia.

Co ma się zmienić w Kodeksie karnym?
Ochrona przed piramidami finansowymi
W Kodeksie karnym pojawi się nowe przestępstwo odnoszące się ściśle do funkcjonowania i tworzenia piramid finansowych. Pozwoli to ścigać założycieli piramid zanim zdążą oszukać ludzi.