Program Ministerstwa Sprawiedliwości zawiera realizowane lub planowane zmiany w prawie karnym.
- Chcemy wprowadzić możliwość orzekania kar dużo bardziej adekwatnych do zła wyrządzonego przez sprawcę, dużo surowszych - podkreślił Ziobro.
Program „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo" odnosi się do trzech kwestii: bezpieczeństwa Polaków, walki z brutalnymi przestępcami i walki z przestępcami gospodarczymi. Zmiany w Kodeksie karnym są znaczne, pojawiają się np. podwyższone kary dla sprawców najcięższych przestępstw, kary za cofanie liczników w autach czy surowsze sankcje za kradzież tablic rejestracyjnych.
Co dokładnie ma się zmienić? Zobaczcie w galerii:
Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział m.in. wprowadzenie do Kodeksu karnego kary 15 dni więzienia. Taka krótka kara ma być wychowawczą przestrogą dla osób, które „tylko incydentalnie" weszły w konflikt z prawem. Dziś za niegroźne przestępstwa są kary do roku pozbawienia wolności, ale sądy często orzekają je w zawieszeniu.
Ma się pojawić też nowa kategoria przestępstwa – kradzież zuchwała. Chodzi tu m.in. o wyrwanie torebki czy kradzież kieszonkową. Kradzież zuchwała ma skutkować karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia, bez względu na wartość skradzionej rzeczy. Dziś to często grzywna niższa od wartości ich łupu.
Zmieni się też kara za kradzież. Do tej pory np. za włamanie do jednego mieszkania grozi taka sama kara, jak w przypadku okradania dwóch czy sześciu mieszkań w bloku. Za tzw. przestępstwa ciągłe ma grozić nawet do 20 lat więzienia (podczas gdy dziś – tylko do 10 lat) i tej kary nie będzie można w całości zawiesić.
Szef MS podkreślił, że zmiany w Kodeksie karnym zakładają m.in. zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa.
- Przewidujemy możliwość orzekania kary bezwzględnego dożywocia, czyli takiego, co do którego nie będzie można starać się o przedterminowe zwolnienie - poinformował.
Dodał, tego rodzaju kara ma ograniczyć zjawisko dopuszczania się kolejnych morderstw przez sprawców wychodzących na wolność.
- Chcemy skutecznie izolować najgroźniejszych bandytów od społeczeństwa - podkreślił Ziobro.
Bezwzględne dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia ma być orzekane wobec „sprawców trwale niebezpiecznych dla społeczeństwa" oraz wobec osób, które zostały w przeszłości skazane na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuściły się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono wobec nich dożywocie.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: