Kodeks pracy - zmiany [URLOPY, DNI WOLNE, ZMIANY]

JZ
Rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy.
Rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy. Piotr Jasiczek/Polskapresse
Kodeks Pracy czeka rewolucja. Będą nowe rodzaje umów o pracę. Wszyscy mają mieć 26 dni urlopu - takie m.in. zmiany proponuje komisja kodyfikacyjna do zmian w prawie pracy.

AKTUALIZACJA:
TUTAJ: >> tutaj <<

Nowy kodeks pracy 2019. Zapowiadane duże zmiany

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską pracowała nad zmianami w kodeksie pracy 18 miesięcy. W marcu zakończyła prace a swoje propozycje przedstawiła resortowi pracy.

Propozycje komisji wzbudziły wielkie kontrowersje oraz protesty zarówno ze strony związków zawodowych, jak i pracodawców. Najwięcej emocji budziły przepisy dotyczące możliwości zwolnienia pracownic w ciąży, likwidacji płatnego urlopu na żądanie, czy płacy za nadgodziny.

Nowy Kodeks Pracy 2019. Urlop na nowych zasadach. Zobacz, co się zmieni!

Po krytyce, z jaką spotkały się niektóre pomysły, przekazano informację, że wprowadzone zostaną tylko niektóre zmiany oraz że nastąpi to etapowo. Kodeks Pracy na początek zostanie więc znowelizowany w kwestii urlopu. Poniżej piszemy jednak, co planuje rząd w dłuższej perspektywie.

Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w urlopach

W kwestii urlopów komisja proponuje znieść obecnie obowiązujący podział, czyli 20 dni urlopu dla osób o stażu do 10 lat pracy i 26 dni powyżej tego okresu. Ma być jednakowo dla wszystkich. A to dlatego, że praca na umowę-zlecenie nie jest zaliczana do stażu urlopowego.

Do przepracowanego okresu zalicza się także czas nauki – za ukończenie danego rodzaju szkoły, do stażu pracy dolicza się określoną liczbę lat:

  • zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa – nie więcej niż 3 lata
  • średnia szkoła zawodowa – nie więcej niż 5 lat
  • średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat
  • średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata
  • szkoła policealna – 6 lat
  • szkoła wyższa – 8 lat

Istotne jest to, że okresy te nie sumują się.
Znowelizowany Kodeks Pracy w 2019 roku ma wprowadzić dla każdego ten sam wymiar urlopu – 26 dni, niezależnie od dotychczasowego stażu pracy. Nieste

Komisja rozważa też rozwiązanie, by urlop trzeba było wykorzystać w danym roku kalendarzowym, nie można by go „chomikować”. W wyjątkowych sytuacjach mógłby przejść na rok następny. - Ta sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale przepisy mają wzmacniać uprawnienia kierownicze pracodawcy - mówi prof. UKSW Monika Gładoch, kierownik katedry prawa pracy. - W planie urlopowym strony powinny ustalić urlop tak, by przesunąć go można było tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli miałby być przesunięty, musiałby być szybko wykorzystany. Zasadniczo byłoby niemożliwe, żeby pracownik powiedział, że nie chce iść na urlop.

Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w umowach?

Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę.

- Ma być większa ich baza umów - wyjaśnia Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

Nowy kodeks pracy 2019 - praca domowa

Jedną z propozycji jest „praca domowa” - mini telepraca. To możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. - Na przykład w razie gorszego samopoczucia zamiast iść na zwolnienie można pracować w domu, albo gdy czekamy na jakiego fachowca, mechanika itp. - wyjaśnia prof. Gładoch.

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy pierwsze zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kodeks pracy - zmiany [URLOPY, DNI WOLNE, ZMIANY] - Gazeta Pomorska

Komentarze 214

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kwiatuszek

witam interesuje mnie czy podpisali już ustawę na 2019r o urlop dla każdego 26dni nie zależnie ile masz lat przepracowane

N
Natalia
Jak można dać pracodawcy możliwość zwalniania kobiet w ciąży? Co to za chory pomysł? Kobieta, która pracuje zostanie zwolniona i nie będzie mogła potem znaleźć pracy, bo nikt nie chce zatrudniać kogoś kto ma dzieci i musi poświęcać im czas. Pracodawca woli kogoś kto nie ma i nie planuje dzieci. I niby państwo stawia rodzine na pierwszym miejscu? Gdzie? Dając menelom 500+ na następne dzieci, które biorą zły przykład z rodziców i nie mają wykształcenia?
x
xyz

Najgorszym pomysłem jest urlop na żądanie... 24 godziny przed jego wzięciem to jest paranoja. Skoro dostanę zatrucia pokarmowego we wtorek o 18:00 a w środę mam na 8:00, to jak mam wziąć ten urlop 24 h przed skoro to sytuacja losowa? Albo jak jakaś inna sytuacja losowa się wydarzy w nocy np. telefon o śmierci bliskiej osoby. to jest kpina i co mam brać za każdym razem L4, bo wymiotuje, bo mam migrenę, bo ktoś mi zmarł w nocy i nie mogę iść do pracy to od psychiatry mam wziąć l4 na ten dzień zamiast urlopu na żądanie? Albo w weekend wyjechałam gdzieś dalej i popołudniu czy w nocy w drodze powrotnej auto się zepsuło i nie dotrę do pracy w poniedziałek na 7:00 to też mam iść do lekarza i powiedzieć l4 na dziś bo auto mi padło i nie dojechałam do pracy?Bzdura i tyle, niech ci co to wymyślili sami się zastanowią nad tym co proponują. albo rekompensata za nie wykorzystany urlop i to wniosek - kpina już widzę jak firmy wypłacają!

G
Gizo
TPrawa do urlopu wypoczynkowego powinny być liczone od dni przepracowanych, kobiety biorące L4 na okres ciąży (nie oceniam ich prawo), ludzie ciągnący świadomie L4 nie powinni nabywać praw do urlopu wypoczynkowego! Kto wykończ to zrozumie. Mówimy tylko o prawach pracownika i obowiązkach pracodawcy.
a
anonim

no jak pracodawca ma mówić pracownikowi kiedy ma iść na wolne to troche dykryminacja a jak sie ma tłumaczyć na co mu urlop to już niestety łamanie kodeksu pracy i związanych z nim praw pracownika.

L
Lena
W dniu 25.03.2018 o 13:08, SKANDAL napisał:

Pracodawca może nie zgodzć się na urlop a urlop może przepaść to skanadal !!!

No właśnie moim rodzicom wiecznie robią problemy z daniem urlopu. Ojciec nie dostał ani jednego dnia bo "nie ma komu robić" I co ma teraz przepaść, on i tak już ledwo zipie a do emerytury daleko. Rekompensaty też nie da a jak da to nędzne grosze. W papierach piszę co innego a robi się co innego. Zwolnić się nie mogą bo przyszło nam żyć w takim mieście gdzie o prace ciężko i wszędzie oszukują. Nawet nie ma ani jednego miejsca gdzie by obowiązywała najniższa stawka godzinowa. Dlaczego się za to nie wezmą? 

L
Lena
W dniu 25.03.2018 o 13:08, SKANDAL napisał:

Pracodawca może nie zgodzć się na urlop a urlop może przepaść to skanadal !!!

No właśnie moim rodzicom wiecznie robią problemy z daniem urlopu. Ojciec nie dostał ani jednego dnia bo "nie ma komu robić" I co ma teraz przepaść, on i tak już ledwo zipie a do emerytury daleko. Rekompensaty też nie da a jak da to nędzne grosze. W papierach piszę co innego a robi się co innego. Zwolnić się nie mogą bo przyszło nam żyć w takim mieście gdzie o prace ciężko i wszędzie oszukują. Nawet nie ma ani jednego miejsca gdzie by obowiązywała najniższa stawka godzinowa. Dlaczego się za to nie wezmą? 

I
Inga

Do bani z ta ustawą. Baba mojemu ojcu nie dała w zeszłym roku urlopu bo za mało pracowników zatrudnia i niema komu pracować. Czyli popij wodą bo marzec się kończy. Rekompensata phi jak ją znam yo będzie dobrze jak da 500 zł, bo firma nie ma hajsu. By się zajęli łamanie praw pracownia a nie urlopami. Bo są takie rejony Polski gdzie ciężko o prace to wykorzystują jak mogą a osoba starsza się nie zwolni bo nigdzie pracy nie znajdzie.

U
Urlop się należy
Że ktoś miał 26 dni to dyskryminacja a ktoś 20 powinno być po równo i urlop poprostu od niedyspozycji zdrowotnej lub psychicznej raz na miesiąc
D
Dreistadt

A ten kodeks pracy to obecnie bardziej broni interesów pracownika czy pracodawcy?

m
mariusz

wszyscy wiekowi wyeksploatowani pracownicy pierwsi do odstrzału . wracaja czasy 2000 roku gdzie właziło sie pracodawcy w d*** zeby nie zwolnił . likwidacja umowy zlecenie chyba ze założysz działalnośc , kazdy rodzaj umów ozusowany to ile na czysto zostanie . mozna zwolnic kobiete w ciaży POLITYKA PRORODZINNA PISU  czy ktos kto walczy o życie nienarodzone takie wprowadza zapisy

BANDA OBŁUDNIKÓW I DWULICOWCÓW daja narzedzia dla nieuczciwych pracodawców i zostaniemy niewolnikami

M
Maniek

Boję się wszelkich zmian robionych przez rządy. Zawsze na końcu wychodziło na niekorzyść pracownika. Wracamy do czasów głębokiej komuny.... :(

G
Gość
W dniu 16.03.2018 o 17:28, A. napisał:

... starczy tylko na wódkę i skok pod metro.

Szczęśliwec, nawet metro ma.

S
SKANDAL

Pracodawca może nie zgodzć się na urlop a urlop może przepaść to skanadal !!!

S
SKANDAL

Pracodawca może nie zgodzć się na urlop a urlop może przepaść to skanadal !!!

Wróć na i.pl Portal i.pl