Koła gospodyń wiejskich będą podlegały komu innemu. Kto przejmie nadzór?

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Koła gospodyń mogą korzystać ze wsparcia finansowego na swoje działania.
Koła gospodyń mogą korzystać ze wsparcia finansowego na swoje działania. Krzysztof Kapica
W Polsce działa ok. 15,3 tys. KGW wkrótce mają zmienić osobę, której będą podlegały. Projekt ustawy przyjęty we wtorek 13 sierpnia przez Stały Komitet Rady Ministrów mówi właśnie o przeniesieniu nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich.

Kto nadzoruje koła gospodyń wiejskich?

Nadzór nad działalnością kół gospodyń wiejskich ma objąć Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - przewiduje projekt ustawy przyjęty we wtorek przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Obecnie takie nadzoru nie ma, ponieważ wcześniej było to zadanie pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, jednak stanowisko to zostało zniesione na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 maja 2024 r. w sprawie zniesienia niektórych pełnomocników Rządu.

"Rekomendowanym rozwiązaniem jest pozostawienie zadań w zakresie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich we właściwości Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przeniesienie zadań związanych z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków z Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ministra właściwego do spraw rozwoju wsi" - wskazano w ocenie skutków regulacji.

Warto wspomnieć, że to ARiMR od 2018 roku prowadzi krajowy rejestr kół gospodyń wiejskich.

Jak zaznaczono, ze względu na pilny charakter projektowanych w ustawie rozwiązań MRiRW wystąpi do Prezesa Rady Ministrów o udzielenie zgody na procedowanie projektu w trybie odrębnym, z pominięciem etapu uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania projektu.

"Pilny charakter projektu wynika z faktu, że rozwiązania zawarte w projekcie ustawy umożliwią składanie wniosków o pomoc finansową z budżetu państwa przez nowo powstające KGW" - poinformował w OSR resort rolnictwa.

Propozycje rozwiązań ustawowych dla KGW, działających na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników zostały przygotowane z powodu "licznie wpływających wniosków" zainteresowanych podmiotów zgłaszanych w trakcie obrad Sejmowej Podkomisji stałej ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz postulatów Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - podało MRiRW.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl