18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Komary atakują, ale są na to sposoby

Ewa Nawalaniec
Archiwum Polskapresse
Choć mają zaledwie 6 mm długości i żyją niewiele ponad dwa miesiące, potrafią nieźle zaleźć człowiekowi za skórę. Komary są w tym roku wyjątkowo uciążliwe. W pobliżu małopolskich jezior i stawów o spokojnym odpoczynku nie ma mowy. Ekspert nie pozostawia złudzeń - taki stan potrwa do jesieni.

- Przedłużająca się zima oraz deszczowa wiosna stworzyły idealne warunki do rozmnażania się komarów - wyjaśnia prof. Stanisław Ignaczak, entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ostrzega, że jeśli wróci deszczowa pogoda, będzie jeszcze gorzej. Owady nie odpuszczą aż do jesieni. Tymczasem na przykład w Krakowie wieczorem ciężko uniknąć ukąszeń. - Praktycznie nie da się otworzyć okna, zaraz wpadają do mieszkania całymi gromadami - skarży się Areta Nastazjak, krakowianka.

Z plagą komarów zmaga się także region tarnowski. Owady szczególnie utrudniają życie w gminach, które najbardziej ucierpiały w wyniku podtopień, jak na przykład Mędrzechów czy Bolesław. Tarnowianie również narzekają, że z powodu krwiopijców nie da się wypoczywać w ogródkach działkowych. W sąsiednich miejscowościach także trudno o relaks. - Z powodu komarów nie da się grillować. Musieliśmy uciec do domu, gdzie też walczyliśmy z komarami - mówi Natalia Lebica z Żabna.

- Przyciąga je światło oraz zapach ludzkiego potu - wyjaśnia prof. Ignaczak. - Siadają na skórze, delikatnie ją nakłuwając. Następnie wprowadzają swoją ślinę, która znieczula ugryzione miejsce - mówi. Przed swędzącymi śladami na skórze trudno więc się uchronić, bo komary kąsają tak, że tego prawie nie czujemy.

Czy istnieją zatem jakieś sposoby na walkę z tymi latającymi krwiopijcami? Entomolog stawia na specyfiki z aptek (szczegóły - patrz ramka obok). Trzeba jednak być systematycznym. - Ludzie skarżą się, że po kilku godzinach od posmarowania się, środki przestają działać. Zapominają jednak, że przez ten czas zdążyli zetrzeć ze swojej skóry specyfik - mówi prof. Ignaczak. Trzeba smarować się co 3-4 godziny.

Niestety, nie zawsze da się uniknąć swędzącej pamiątki. - Kiedy dojdzie już do ukąszenia, miejsce należy odkazić i smarować dostępnymi w aptece środkami łagodzącymi swędzenie - wyjaśnia Jan Szczurek, lekarz dermatolog. Dodaje, że w przypadku niemowląt, u których medykamenty są niewskazane, najlepiej sprawdzają się chłodzące żele lub zimny okład.

Komary mają swoich naturalnych wrogów. Rok temu do walki z tymi owadami władze Mediolanu zatrudniły... nietoperze. Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Krakowa, czy miałyby one szansę na etat i w stolicy Małopolski. Filip Szatanik, wicedyrekor biura ds. informacji UMK mówi, że takich planów nie ma. Komarami żywią się także żaby i ptaki - jaskółki i jerzyki. Jednego dnia jerzyk może złapać nawet 20 tys. tych dokuczliwych stworzeń.

Wsp. Magdalena Stokłosa

Jak skutecznie z nimi walczyć?

- środki odstraszające komary z apteki
Najskuteczniejsze są te zawierające olejek lawendowy oraz związki chemiczne - DEET i IR3535.
- przekrojona cebulalub czosnek
Jeśli zależy nam na śnie przy otwartych oknach, warto na parapetach postawić talerzyk z pokrojonymi warzywami.
- kwiaty zawierające olejki eteryczne
Komary odstraszą duże ilości kwiatów w przydomowych ogródkach. Na balkonie w bloku warto postawić doniczkę z lawendą.
- gałązki z pomidorami
Są szczególnie skuteczne w czasie wiatru, który wzmaga wydzielanie specyficznego zapachu zawartego w gałązkach tych warzyw.
- siatka na okno
Dostępna w formie "drzwi" (na wymiar) lub do samodzielnego cięcia na miarę.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Komary atakują, ale są na to sposoby - Gazeta Krakowska

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MagdaB
Domowy sposób. Koszt 2 zł.
ht tp://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2383008-domowy-skuteczny-tani-spos%C3%B3b-na/
P
P.M.
W ostatniej Angorze było sporostwanie i wyjaśnienie co do artykułu Panie profesorze na 27 stronie
G
Gość
www.pryskaj.pl
n
nawalana
to od tych którym uświadomiłeś ile popełnili zbrodni zabijając pomimo braterstwa krwi ;)
D
Daria
Mam 13 lat i bylam wczoraj na basenie leśnym gdyz mam całe nogi w bąblach przez komary jest ich bardzo duzo co mam zrobic?
w
wojNH
Jest prosty sposób - zastosować w odpowiednim momencie opryski. Ale to chore miasto pod równie chorymi rządami potrafi tylko podwyższać miejskie podatki i opłąty nie dając niczego w zamian.
d
dr wiktor wektor
ja rozumiem że te minusy to daja albo pracownicy ZIKITU albo jakieś babcie bez poczucia humoru???
c
czytelnik
Wypic cwiarteczke Wyborowej.Komar wtedy nas kasajac pije "bloody Mary".Natychmiast sie upija I zasypia.
d
dr wiktor wektor
Ludzie, pamiętajcie, gdy komar Was ukąsi to wtedy NIE WOLNO GO już zabić, wtedy jest już...braterstwo krwi....
Wróć na i.pl Portal i.pl