Wielkopolskie dzieci przygotowują się już przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. W naszym województwie uroczystości kościelne będą odbywać się prawie przez cały maj - aż do Bożego Ciała.
W tym roku sakrament przyjmą uczniowie trzecich klas szkół podstawowych. Nie wiadomo jednak, jak będzie w kolejnych latach.
W 2012 roku archidiecezja poznańska znowelizowała program nauczania religii, dostosowując go do reformy szkolnictwa. Uznano, że lepiej będzie, jak dzieci będą przyjmować Komunię Świętą w drugiej, a nie trzeciej klasie. Miało to związek z reformą PO, która zakładała, że do szkół idą sześciolatki, a nie siedmiolatki, jak było w poprzednich rocznikach. Teraz, decyzją nowego rządu PiS, wróciliśmy do stanu sprzed dwóch lat. Co z komuniami?
- Nie ma jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie - mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej. - Z pewnością będą one podjęte na szczeblu episkopatu. Na razie czekamy na decyzje ministerstwa w sprawie programu nauczania w szkołach - mają być gotowe w czerwcu.
Ksiądz Adam Pawłowski z parafii pw. Maryi Królowej na poznańskiej Wildzie uważa, że lepiej, by dzieci jak najwcześniej przyjmowały sakrament. - Prawo kanoniczne mówi, że od siódmego roku życia dzieci mogą przyjąć Pierwszą Komunię Świętą. Obserwujemy, że im wcześniej to się dzieje, tym ich wiara jest bardziej pogłębiona, trwała i szczera - zauważa ks. Adam Pawłowski. - Młodsze dzieci wbrew pozorom są czasem bardziej dojrzałe i mają większe pragnienie, by przyjąć Pana Jezusa do serca, niż te starsze, które interesują się tylko prezentami.
Zdaniem duchownego lepiej nie zwlekać z przyjęciem sakramentu i wrócić do sytuacji, gdzie drugoklasiści przyjmowali Pierwszą Komunię Św. - Po co dzieci mają chodzić dokościoła i kolejny rok czekać na przyjęcie sakramentu? Zwłaszcza że Pierwsza Komunia Święta i wszystko, co jest z nią związane, ma być dla nich formą pomocy w świecie duchowym.
Jednak jak tłumaczy psycholog dziecięcy Ewa Gordziej-Niewczyk, biorąc pod uwagę gotowość i dojrzałość dziecka, każdy rok ma znaczenie. Można się zastanawiać, czy druga i trzecia klasa to odpowiedni moment, by przyjąć sakrament Komunii Świętej.
- W mojej ocenie dziecku w tym wieku trudno podjąć świadomą decyzję dotyczącą sfery duchowości - wyjaśnia poznańska psycholog. - Z moich obserwacji wynika, że zwykle waga duchowa tego wydarzenia jest na drugim miejscu. Pierwsze zajmuje otoczka komercyjna - ubiór, prezenty.
Natalia Ruciak z Szamotuł, mama dziewięcioletniego Franka, który w tym roku przyjmie sakrament Pierwszej Komunii Świętej mówi: - Dla mnie to bez różnicy. Myślę, że to zależy od indywidualnego charakteru każdego dziecka. Franek bardzo się stresuje tym wydarzeniem. Może jest bardziej dojrzalszy niż w drugiej klasie, ale nie wpływa to na jego pojmowanie wiary.