Koronawirus. Kraków coraz bliżej żółtej strefy. Rośnie liczba zakażeń

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Liczba zakażeń koronawirusem w Krakowie rośnie
Liczba zakażeń koronawirusem w Krakowie rośnie Andrzej Banas / Polska Press
W ciągu najbliższych dni Kraków najprawdopodobniej trafi do żółtej strefy, w której obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią wirusa Sars-CoV-2. O trafieniu do danej strefy decyduje liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców w danym powiecie.

FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?

O tym, że Kraków może trafić do strefy żółtej, nieoficjalnie mówiło się od kilku dni i takie informacje płynęły też z kręgów rządowych. Wskazuje na to rosnąca liczba zakażeń w województwie małopolskim i w samym Krakowie.

W ciągu ostatniej doby w Małopolsce odnotowano 140 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego w samym Krakowie 37. To więcej niż poprzedniej doby, gdy potwierdzono 134 nowe przypadki.

Od początku epidemii w Małopolsce potwierdzono 5838 osób, u których potwierdzono zakażenie, z czego 2212 zostało wyleczonych. Liczba tzw. aktywnych zakażeń przekracza trzy i pół tysiąca i wynosi obecnie dokładnie 3514. W Krakowie od początku epidemii mamy już 1070 stwierdzonych zachorowań, zmarły 22 osoby, a ozdrowieńców mamy 351. To wszystko oznacza, że Kraków zbliża się do granicy, po której wprowadza się strefę żółtą. Tą wyznacza liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Strefa żółta obowiązuje dla wskaźnika 6-12. W Krakowie wynosi on już 6,03.

Koronawirus w Małopolsce. Dwie kolejne osoby zmarły z powodu...

Podział Polski na strefy

Wraz z dalszym rozwojem pandemii koronawirusa w Polsce, resort zdrowia w sierpniu zdecydował o regionalizacji poziomu zagrożenia koronawirusem i zdecydował o wprowadzeniu stref zielonych, żółtych i czerwonych dla poszczególnych powiatów. Te pierwsze, to powiaty bezpieczne, gdzie liczba zakażeń jest niska i obowiązują tam ogólnopolskie, coraz łagodniejsze już obostrzenia.

Inaczej wygląda sytuacja w pozostałych strefach. "Czerwone" powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym.

W strefie żółtej w weselach może brać udział maksymalnie 100 gości. W czerwonej obowiązuje zakaz imprez masowych. Liczba uczestników wesel ograniczona jest do 50. W komunikacji miejskiej dostępna jest tylko połowa miejsc siedzących. Zakazana jest organizacja targów i wydarzeń kulturalnych. Zamknięte są sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywają się bez kibiców. Siłownie i kina pozostają otwarte z zachowaniem dodatkowych środków bezpieczeństwa.

W strefie czerwonej obowiązuje nakaz noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej, także na ulicach czy w parkach. W żółtej maseczki nosi się tak, jak teraz, czyli m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych lub usługowych, czy w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Aktualne podział na strefy

Strefa czerwona (powiaty):

  • nowosądecki
  • Nowy Sącz
  • rybnicki
  • wodzisławski
  • Ruda Śląska
  • ostrzeszowski
  • Jastrzębie Zdrój
  • wieluński
  • Rybnik

Strefa żółta (powiaty):

  • pszczyński
  • wieruszowski
  • raciborski
  • Żory
  • limanowski
  • grajewski
  • cieszyński
  • Biała Podlaska
  • nowotarski

Lista ostrzegawcza

Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia przygotowało listę powiatów, które mogą wkrótce znaleźć się w strefie żółtej. Są to powiaty:

  • tatrzański
  • kępiński
  • bialski
  • zwoleński
  • słubicki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Kraków coraz bliżej żółtej strefy. Rośnie liczba zakażeń - Gazeta Krakowska

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skandal

Tak to kest mamy najwezsze chodniki w calej polsce bo zarzad drog nie potrafi aut wywalic z chodnikow nie da sie bezpiecznie wymijac na chodnikach 2 m odleglosci to mozna sobie pomazuc

E
Ehh
19 sierpnia, 14:44, Przestańcie siać panikę!:

Żadnego ponadprzeciętnego zagrożenia nie ma. Moim zdaniem, mamy do czynienia z „powtórką z rozrywki”, jak przy świńskiej grypie. Wówczas niektóre rządy państw zawarły tajne porozumienia z firmami farmaceutycznymi, że w przypadku, gdy WHO ogłosi pandemię szóstego stopnia, to rządy będą zobowiązane do kupienia m.in. szczepionek. I tak też się stało. Polska na szczęście nie kupiła niepotrzebnych szczepionek, ale np. Niemcy tak. Wiele z nich trafiło do kosza, a utylizacja kosztowała ćwierć miliarda euro – mówi w rozmowie z PCh24.pl dr Mariusz Błochowiak, współautor książki „Fałszywa Pandemia”.

Gdybyś znał kogoś, kto do tej pory nie wyszedł ze swinskiej grypy, to byś uwierzyl.

P
Przestańcie siać panikę!

Żadnego ponadprzeciętnego zagrożenia nie ma. Moim zdaniem, mamy do czynienia z „powtórką z rozrywki”, jak przy świńskiej grypie. Wówczas niektóre rządy państw zawarły tajne porozumienia z firmami farmaceutycznymi, że w przypadku, gdy WHO ogłosi pandemię szóstego stopnia, to rządy będą zobowiązane do kupienia m.in. szczepionek. I tak też się stało. Polska na szczęście nie kupiła niepotrzebnych szczepionek, ale np. Niemcy tak. Wiele z nich trafiło do kosza, a utylizacja kosztowała ćwierć miliarda euro – mówi w rozmowie z PCh24.pl dr Mariusz Błochowiak, współautor książki „Fałszywa Pandemia”.

W
Weźcie się ogarnijcie

Zawracacie d.pę tymi mitycznymi "zakażeniami" - i tyle.

J
John Dryburgh

the article has been updated following my comments, Thank You

J
John Dryburgh

Maski

Obecnie jest obowiązek:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;

2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowna odległość 1,5 m;

3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;

4) w obiektach handlowych lub usługowych;

5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

Strefa Czerwona - Wszędzie maski w przestrzeni publicznej

Strefa Żółta - bez zmian

J
John Dryburgh

https://twitter.com/PremierRP/status/1293911531432755201/photo/1

J
John Dryburgh
Zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej obowiązuje nakaz noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej, także na ulicach czy w parkach.

Is this correct? I thought masks were only required outdoors in the red zone
Wróć na i.pl Portal i.pl