Koronawirus nie odpuszcza Europie. We Włoszech starcia z powodu ograniczeń. Czechy dostaną respiratory z Holandii i Austrii

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Światowa Organizacja Zdrowia zagrzewa kraje, by nie poddawały się w walce z pandemią. Ale rośnie zmęczenie zarazą w wielu krajach. W innych, jak Czechy brakuje już respiratorów.

Kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) radzi krajom, by się nie poddawały w walce z pandemią, wśród ludzi narasta zmęczenie i sprzeciw wobec nowych ograniczeń. Dochodzi coraz częściej do starć ulicznych z policją. Tak było we Włoszech, gdzie policjanci atakowali gniewny tłum gazem łzawiącym w Turynie i Mediolanie. Ludzie protestowali przeciwko nowym ograniczeniom. W Turynie głównie ludzie plądrowali sklepy z towarami luksusowymi, w tym należący do firmy Gucci. Po zapadnięciu zmroku ludzie odpalali petardy i zapalali kolorowe flary. - Wolność, wolność, wolność - skandowały tłumy, które ścierały się z policją w centrum miasta.

Podobnie było w Mediolanie, stolicy Lombardii, która najbardziej doświadczyła pandemii w tym kraju. Zamieszki miały miejsce po wcześniejszych pokojowych demonstracjach w Treviso, Trieście, Rzymie, Neapolu, Salerno i Palermo. Badania pokazują, że coraz więcej Włochów daje wiarę spiskowym teoriom dotyczącym zarazy. Między innymi takim, że koronawirusa... nie ma!

Do ulicznych starć doszło również w Hiszpanii. Setki ludzi zebrały się w centrum Barcelony w poniedziałek wieczorem, aby zaprotestować przeciwko ostatnim restrykcjom rządu Hiszpanii i Katalonii. Najbardziej ludzie byli wściekli na wprowadzoną godzinę policyjną od godz. 22 do 6 rano.

Bitwa z Covid-19 jest szczególnie ostra w Europie. Kanclerz Angela Merkel mówiła, że jej kraj jest bliski utraty nad nim kontroli. W Czechach wprowadzono godzinę policyjną, bo kraj nadal notuje rekordowe przyrosty zakażeń. Z Holandii i Francji mają dotrzeć dla czeskich medyków respiratory.

Nadzieja na to, że kraje mogą zbudować odporność stadną, zniweczyły dane z Anglii pokazujące, że liczba osób z przeciwciałami Covid spada. Gdy po raz pierwszy analizowano wyniki w sierpniu, około 6 proc. populacji Anglii miało przeciwciała. Dane z września pokazały, że tylko 4,4 proc. badanych miało przeciwciała koronawirusa. Szef WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że po miesiącach walki z Covidem, która pochłonęła ponad 1,1 miliona ofiar na świecie, pojawił się pewien poziom „pandemicznego zmęczenia”. - Jest ciężko, zmęczenie jest prawdziwe - mówił Tedros. Ale nie możemy się poddać - dodał, wzywając przywódców do takich działań, które powstrzymałyby pandemią, nie niszcząc przy tym gospodarki. Ghebreyesus ostrzegł, że zaniechanie prób kontrolowania pandemii, zgodnie z sugestią szefa sztabu Donalda Trumpa, będzie niebezpieczne.

Według danych z Johns Hopkins University po drugiej stronie Atlantyku średnia dzienna śmiertelność w USA wzrosła o 10 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni, z 721 do 794 w niedzielę. Liczba nowych dziennych zakażeń rośnie w 47 stanach, a liczba zgonów wzrosła w 34. Eksperci ostrzegają przed ponurą zimą, a powszechnie cytowany model z University of Washington przewiduje 386 tys. śmiertelnych ofiar zarazy do 1 lutego. Do tej pory Stany Zjednoczone odnotowały ponad 225 tys. ofiar śmiertelnych spowodowanych przez Covid-19 z łącznej liczby 1,158 mln osób na świecie.

W Chinach odnotowano we wtorek we wtorek 16 nowych przypadków Covid-19, w porównaniu z 20 dzień wcześniej. Liczba nowych bezobjawowych przypadków spadła do 50, ze 161 zgłoszonych dzień wcześniej w wyniku nowej fali bezobjawowych infekcji w północno-zachodnim regionie Xinjiang.

Obawy, że odrodzenie się wirusa spowoduje większe szkody w światowej gospodarce, sprawiły spadki na światowych giełdach. Lepsze wiadomości przyszły z Australii, gdzie w najbardziej dotkniętym zarazą stanie Wiktoria nie odnotowano żadnego przypadku drugiego dnia z rzędu. Premier stanu Daniel Andrews ogłosił dalsze złagodzenie restrykcji w Melbourne, stolicy stanu, która została poddana jednej z najostrzejszych i i długotrwałych blokad na świecie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl