Jednym z kroków w walce z koronawrusem, podjętych przez rząd jest zamknięcie granic Polski. Jednocześnie rząd chce umożliwić naszym rodakom przebywającym za granicą powrót do kraju.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że na kilku przejściach na granicy z Niemcami tworzyły się kolejki, ale wyraził przekonanie, że będą one stopniowo rozładowywane. Jednocześnie namawiał do zapoznania się z informacjami na stronach internetowych Straży Granicznej dotyczącymi danych o tym, na których przejściach granicznych ruch jest mniejszy.
Dotąd chęć powrotu do Polski, tylko za pośrednictwem strony LOT-u, zgłosiło 12 tys. osób. Jednak każda wracająca z zagranicy osoba będzie musiała przejść 14-dniową kwarantannę.
- Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost osób, które są poddane kwarantannie. Wczoraj to było nieco ponad dwa tysiące, w tej chwili ta liczba szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy – oznajmił Michał Dworczyk.
Dodał, że wszystkie osoby, które do soboty były objęte kwarantanną, zostały poddane testom. - Stąd ten przyrost pewnie gwałtowniejszy, niż w poprzednich dniach osób chorych. Pewnie też będzie dzisiaj ten przyrost bardzo wyraźny, w tej chwili jest ponad 100 osób ze zdiagnozowanym koronawirusem - tłumaczył Dworczyk.
Szef KPRM zapewnił, że owe testy na koronawirusa zabezpieczono w Polsce w „ilości wystarczającej”. Dopytywany prze dziennikarzy na konferencji prasowej o to, ile testów będzie wykonywanych dziennie stwierdził: - W zależności od potrzeby. To są wszystko decyzje lekarzy i służb sanitarnych.
Szef Kancelarii Premiera dodał również, że w związku ze spodziewanym przyrostem osób poddanych kwarantannie, patrole policji mające m.in. za zadanie pilnowanie przestrzegania kwarantanny, będą też wzmocnione przez wojsko - zarówno Wojska Obrony Terytorialnej jak i Wojska Operacyjne. - Przyjęte niedawno przepisy umożliwiają wykorzystanie wojska w tym celu. Wojsko też będzie do dyspozycji tych samorządów, które będą potrzebowały pomocy w opiece nad osobami objętymi kwarantanną, bo kontrola nad tymi osobami to jedna rzecz, ale drugą rzeczą jest kwestia pomocy tym osobom – tłumaczył.
Obowiązkowa kwarantanna dotyczy osób, które mogły mieć styczność z osobą zakażoną kornawirusem, m.in. tych, którzy wrócili zza granicy. Czas obowiązkowej kwarantanny wynosi dwa tygodnie. Można go spędzić w domu, pod adresem, który przekraczający granicę Polski wpisał w karcie lokalizacyjnej (specjalnym dokumencie, który na czas walki z koronawirusem wręczają służby na przejściu granicznym).
Jeżeli ktoś nie będzie mógł spędzić kwarantanny w miejscu zamieszkania, służby wskażą mu konkretne miejsce, w którym trzeba będzie przebywać.