Alicja Szczepańska jest aktywistką ruchów na rzecz praw kobiet, ekspertką w zakresie wsparcia dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych, byłą policjantką i kurator społeczną, która pracuje jako doradca w Miejskim Centrum Informacji Społecznej. W swojej działalności szczególny nacisk kładzie na edukowanie społeczeństwa w kwestiach potrzeb osób wykluczonych i dotkniętych przemocą.
– W Krakowie nie ma kompetentnej osoby, która działałaby w sferze przeciwdziałania dyskryminacji, zwłaszcza na rzecz kobiet oraz grup zagrożonych wykluczeniem, takich jak seniorzy i niepełnosprawni – mówił Łukasz Gibała.
Zadaniem przyszłej Pełnomocniczki w ewentualnym gabinecie Łukasza Gibały będzie przede wszystkim walka z nierównościami społecznymi (ze szczególnym uwzględnieniem kobiet) i pomaganie osobom zagrożonym wykluczeniem (seniorom, niepełnosprawnym), a także wspieranie niezależności światopoglądowej, wprowadzenie dofinansowania do in vitro dla krakowskich rodzin oraz propagowanie idei wolontariatu (przede wszystkim wśród młodych mieszkańców Krakowa).
– W naszym mieście brakuje dokumentów bezpośrednio odnoszących się do przeciwdziałania nierównościom przez władze lokalne. Prezydent potrafi składać deklaracje, np. o przystąpieniu do europejskiej koalicji miast przeciw rasizmowi czy o powołaniu pełnomocnika ds. dyskryminacji, których zwyczajnie nie realizuje – wylicza Szczepańska.
Prezentacje ekspertów z drużyny Gibały odbywają się od czerwca. Pierwszą z przedstawionych osób była dr hab. Małgorzata Michel, której Łukasz Gibała zamierza powierzyć kwestie bezpieczeństwa w mieście.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków