- Przewidywana na godz. 15. fala kulminacyjna nie stanowi zagrożenia dla miasta, może wprawdzie zbliżyć się w niektórych punktach do stanów ostrzegawczych, ale bez zagrożenia – mówił podczas porannej odprawy Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Jednak już przed jej nadejściem pod woda znalazły się niektóre odcinki bulwarów.
O godz. 15.00 stan Wisły w Krakowie wynosił 376 cm, przekraczając stan ostrzegawczy. Prognozowany jest wzrost poziomu wody do 400 cm. Stan alarmowy to 520 cm.
Prezydent Krakowa zdecydował o ogłoszeniu na obszarze miasta Krakowa pogotowia przeciwpowodziowego od godz. 13.30 w niedzielę. Noc z soboty na niedzielę według synoptyków zapowiada się burzowo, po słonecznej pogodzie w niedzielę, w poniedziałek ponownie zapowiadane są opady.
"Sytuacja w mieście jest stabilna. Jednak w związku z wysokim poziomem wód i intensywnymi opadami, które przeszły nad Krakowem, wprowadziliśmy stan pogotowia przeciwpowodziowego. Ma to związek z wciąż podnoszącym się poziomem wody w Wiśle" - wyjaśnia Aleksander Miszalski.
- Wszystkie zbiorniki retencyjne w naszej jurysdykcji są gotowe do przyjęcia wody. Procedury zarówno wypuszczania, jak i przyjmowania wody są przestrzegane. Na tę chwilę zbiorniki spełniają swoje zadanie – zapewnił dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak. - Rzeka Wisła jest pod kontrolą, 6 urządzeń technicznych reguluje wodę na rzece. Wisła nie powinna wyjść z koryta. Większość cieków wodnych, które mamy pod kontrolą, nie wystąpiło z brzegów. Nasze służby nadzorów wodnych usuwają na bieżąco wszystkie nieprawidłowości, które wystąpiły. Małopolska na tę chwilę może czuć się bezpieczna.
W Krakowie wzmożone opady dały się we znaki w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę. W regionie najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie oświęcimskim. W Brzeszczach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, konieczna była ewakuacja 4 osób.
Dotychczas stan alarmowy przekroczony jest na 4 stacjach: Balice (Rudawa), Jawiszowice (Wisła), Oświęcim (Soła), Radziszów (Skawinka).
Stan ostrzegawczy przekroczony jest na 5 stacjach: Biskupice (Szreniawa), Pustynia (Wisław), Rudze (Wieprzówka), Sucha Beskidzka (Skawa), Zator (Skawa).