Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Obrazy, grafiki i rysunki artystów z całej Ukrainy, od Lwowa i Kijowa, przez Karpaty i Dniepr po Mauriopol i Charków. Jedne trafiły do Krakowa pociągami humanitarnymi, inne zostały przekazane przez ukraińskich artystów tworzących w Polsce, a jeszcze inne dotarły w formie elektronicznej i tu zostały wydrukowane. Wszystkie – blisko 160 prac – trafiły na szczególną aukcję charytatywną, z której dochód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.
"W środku wojny ukrywanie najważniejszych dzieł sztuki z Ukrainy było sprawą desperacką i obarczoną ryzykiem; ale młode talenty, uznani zawodowi i błyskotliwi mistrzowie z całego rozdartego konfliktami kraju zgłosili się na ochotnika do wysłania ich w bezpieczne miejsce na licytację, aby pomóc w sprawie wyzwolenia” – czytamy w opisie aukcji.
Wiele ze zgromadzonych prac bezpośrednio odwołuje się do trwających w Ukrainie działań wojennych, jest artystycznym zapisem doświadczeń, reakcją na wydarzenia wojenne. Inne opowiadają o ukraińskiej historii naznaczonej polityką i trwającym od lat konfliktem.
Część prac została zaprezentowana krakowskiej publiczności krótko po wybuchu wojny w Ukrainie na wystawie "Fight with Art" zorganizowanej przez FestivALT, krakowską organizację żydowską zajmującą się sztuką i aktywizmem, wraz z Muzeum Komiksu i Muzeum Manggha.
- Wszystkie prace, które trafiły na aukcję to sztuka współczesna. Znalazła się tu zarówno twórczość artystów przebywających wciąż w Ukrainie i takich którzy opuścili kraj w ostatnich miesiącach, a ich prace są reakcją na wydarzenia wojenne w ich kraju. Mamy dzieła twórców pochodzenia ukraińskiego, którzy od dawna przebywają na emigracji, chcą w ten sposób wesprzeć artystów w swoim kraju, ale na aukcję trafiły także prace nieżyjących już twórców, przekazane przez muzea lub rodziny – mówi Julia Marszałek z Domu Aukcyjnego Róża Wroniszewska, gdzie odbywa się przedaukcyjna wystawa .
Na aukcję trafiło m.in. sześć prac autorstwa Andria Bludova – jednego z najbardziej znanych i uhonorowanych artystów Ukrainy, wystawianego na całym świecie. "Prace Bludova często badają ukraińską historię i tożsamość przez pryzmat współczesności" – czytamy w katalogu aukcyjnym.
Kilka swoich obrazów przekazała Anna Kostenko, pochodząca z Kijowa artystka o polsko-ukraińsko-rosyjskich korzeniach, mieszkająca i pracująca w Polsce od 1991 roku. Prace Anny Kostenko były szeroko prezentowane w całej Europie na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Do Krakowa trafiła także praca Diany Berg „Mariupol”. Jej autorka jest podwójną uchodźczynią. Artystka urodziła się w Doniecku, gdzie mieszkała i pracowała do 2014 roku. Gdy z rodzinnego miasta musiała uciekać, osiedliła się w Mariupolu, który musiała opuścić po inwazji rosyjskiej. Większość prac Diany Berg - i artystów skupionych wokół zainicjowanego przez nią centrum przemian społecznych „Platforma Tu” - zaginęła.
Warto wspomnieć także o grafice Kateryny Koshelevy „Dziękuję ci Polsko”, czy pracach ulicznego artysty Sergiya Greha, obrazach Evgena Petrenko i Vasyla Hamyochka.
Prace można oglądać w galerii Domu Aukcyjnego Róża Wroniszewska, mieszczącego się przy ul. Siemiradzkiego 13 oraz w Dworku Białoprądnickim. Licytacja odbywa się na stronie internetowej www.fightwithart.com i potrwa do końca sierpnia.
Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na honoraria dla artystów oraz wsparcie organizacji charytatywnych zajmujących się przewozem lekarstw na Ukrainę a także ratowaniem tamtejszych zwierząt.
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!
- Dachowanie na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje