Krezusi oszaleli: oddają swoje pieniądze

Sam Lister
Wśród bogaczy zapanowała moda na niespotykaną filantropię. Najwięksi miliarderzy w Stanach Zjednoczonych masowo zaczęli deklarować, że za życia lub po śmierci przekażą ponad połowę majątku potrzebującym.

Ponad 40 amerykańskich miliarderów obiecało przekazać co najmniej połowę swoich majątków na cele charytatywne. To skutek wielkiej kampanii filantropijnej, którą od czerwca tego roku prowadzą Warren Buffett i Bill Gates.

Obaj potentaci, którzy już przekazali ponad 60 mld dol. na inicjatywy różnych funduszy -_skoncentrowane głównie na zdrowiu w wymiarze globalnym - nazwali swoją kampanię "Giving Pledge" ("Dać obietnicę"). Ma ona zachęcić ich kolegów miliarderów do podzielenia się swoim bogactwem i przeznaczenia go na szlachetne cele.

Wśród ujawnionych w środę sygnatariuszy kampanii znajdują się między innymi burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, reżyser filmowy George Lucas, Barry Diller, magnat branży rozrywkowej, i Ted Turner twórca oraz szef CNN. Widnieją na niej także nazwiska T. Boone'a Pickensa, potentata branży energetycznej, oraz współzałożyciela Oracle Larry'ego Ellisona.

Podpisany przez miliarderów list intencyjny, w którym obiecują, że większość obiecanych pieniędzy - w tej chwili suma sięga już przynajmniej 100 mld dol. - przekażą na zdrowie publiczne i edukację w samej Ameryce i poza jej granicami. W środę potwierdzono, że list podpisały 34 osoby. To bardzo poważne wzmocnienie niewielkiej grupki bogaczy - są w niej właśnie Buffett i Gates - którzy już przyrzekli przekazać ogromną część swoich majątków na cele społeczne.
Warunki przysięgi Buffetta i Gatesa są bardzo indywidualne. Niektórzy z ofiarodawców koncentrują się na pojedynczych dziedzinach. Biznesmen John Huntsman chce na przykład przekazać wszystkie swoje pieniądze na badania nad rakiem. Inni pragną przekazać ponad 50 proc. majątku na różne cele -_od wynalazków w dziedzinie edukacji do inicjatyw w obszarze przedsiębiorstw społecznych - organizacji stosujących strategie rynkowe dla osiągnięcia ważnych społecznie zadań. Wśród wymiennych celów finansowania w obszarze zdrowotnym znajdujemy takie jak badanie mózgu, genetyka i sposoby wyrównywania nierówności społecznych w dziedzinie zdrowia publicznego.

Gates i Buffett to odpowiednio - według magazynu "Forbes" - druga i trzecia najbogatsze osoby na naszej planecie. Obaj starali się przekonać setki miliarderów, by ci przekazali większą część swoich fortun jeszcze za życia lub po swojej śmierci i potwierdzili intencje w specjalnym liście.

Cały tekst przeczytasz w weekendowym wydaniu "Polski" lub na stronie prasa24.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl