KRWAWY KSIĘŻYC, SUPERKSIĘŻYC, CZYLI PEŁNE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA. CO TO ZA ZJAWISKO ASTRONOMICZNE?
Pełne zaćmienie Księżyca już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zjawisko to zwane jest "Krwawym Księżycem" od barwy, która jest widoczna z Ziemi. Zaćmienie naszego satelity następuje wtedy, gdy Ziemia znajduje się między Księżycem a Słońcem. Wówczas nasza planeta rzuca cień na swojego satelitę.
Skąd terminy "Krwawy Księżyc" lub "Czerwony Księżyc"? Otóż 28 września 2015 r. naturalny satelita będzie możliwie najbliżej Ziemi, a więc znajdzie się w tzw. perygeum. Zjawisko to nosi nazwę Superksiężyca. Srebrny Glob będzie odbijać wtedy światło słoneczne rozproszone przez atmosferę naszej planety, co spowoduje widoczny efekt czerwonej, a przez niektórych nazywanej nawet krwistą, barwy. Księżyc będzie się wydawać bardzo dużym dla obserwatora.
Zaćmienie Księżyca w nocy z 27 na 28 września kończy cykl czterech takich zjawisk. Pierwsze miało miejsce w kwietniu 2014. Kolejne przypadały na 08.10.2014, 04.04.2015 r. i właśnie na 28.09.2015 r.
Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godz. 2.11, natomiast jego kulminacja nastąpi o godzinie 4.48 w nocy. To wtedy Srebrny Glob nabierze czerwonej barwy.
Kolejne takie zaćmienie Księżyca, a więc połączenie zjawiska Superksiężyca i całkowitego zaćmienia przewiduje się dopiero w 2033 roku, dlatego warto wybrać się tej nocy na obserwację nieba.
ZOBACZ TEŻ: Zaćmienie Słońca w Polsce, następne będzie za 11 lat [FILM, MNÓSTWO ZDJĘĆ]