Świat jest świadkiem rzadkiego całkowitego zaćmienia Księżyca, zwanego „krwawym Księżycem”

Kazimierz Sikorski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Największe szczęście będą mieli miłośnicy gwiazd w Ameryce Północnej i Południowej, którzy obejrzą „krwawy Księżyc” od czwartkowej nocy podczas pierwszego całkowitego zaćmienia Księżyca widocznego na kontynentach od 2022 roku.

Spis treści

To fascynujące wydarzenie, widoczne gołym okiem, będzie można dodatkowo zobaczyć w niektórych częściach zachodniej Europy i Afryki, a także w Nowej Zelandii.

Kiedy mamy do czynienie z zaćmieniem Księżyca?

Zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Ziemia znajdzie się między Księżycem a Słońcem, rzucając cień Ziemi na Księżyc.

Według amerykańskiej agencji kosmicznej NASA ten typ zaćmienia można nazwać „krwawym Księżycem” ze względu na czerwono-pomarańczowy kolor, jaki Księżyc może przybrać.

Kolor ten powstaje w wyniku rozpraszania światła słonecznego przez atmosferę Ziemi przed dotarciem do powierzchni Księżyca. Krótsze fale, takie jak niebieski i fioletowy, nie docierają do Księżyca, pozostawiając jedynie dłuższe fale, takie jak czerwony i pomarańczowy, które go oświetlają.

Trzeba obserwować prognozę pogody

„Uważnie śledź prognozę pogody przed zaćmieniem” — radzi naukowiec NASA Renee Weber. „Całkowite zaćmienie potrwa prawie godzinę, więc nawet jeśli będzie pochmurno, można je będzie dostrzec, jeśli chmury będą rozproszone”.

Całkowite zaćmienie nastąpi jednocześnie w różnych strefach czasowych i oczekuje się, że rozpocznie się o 2:26 w piątek w czasie wschodnim i o 23:26 w czwartek w czasie pacyficznym.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl