Zjawisko to występuje tylko trzy lub cztery razy w roku, gdy Księżyc osiąga najbliższy punkt względem Ziemi. To sprawia, że nasz księżycowy satelita wydaje się o 14 procent większy i o jedną trzecią jaśniejszy niż zwykle, co zapewnia niesamowite widoki podczas pełni Księżyca przez następne dni.
"Zabarwiony" przez popioły z pożarów
Ten księżycowy pokaz jest jeszcze rzadszy niż standardowy superksiężyc, bo zbiega się z pierwszym niebieskim księżycem od sierpnia 2023 i będzie ciemnoczerwony z powodu popiołu z pożarów w atmosferze. Widok zachwyca, ale nie będzie kolejnego aż do 2037 roku. Nazwa niebieskiego księżyca nie pochodzi od koloru, ale od pory pełni księżyca w ciągu roku.
Zbliżył się do Ziemi
Termin superksiężyc został ukuty przez astrologa Richarda Nolle w 1979 jako Księżyc w nowiu lub w pełni, który pojawia się, gdy znajduje się na 90% swojego największego zbliżenia do Ziemi. Będzie to pierwszy z czterech kolejnych superksiężyców w tym roku, a pełnie księżyca we wrześniu i październiku praktycznie pokrywają się z najbliższym miesiącem roku.
Najlepszy czas, aby go zobaczyć, jest wtedy, gdy niebo jest czyste. Oznacza to małe zachmurzenie, sprzyjającą pogodę i brak przeszkód na horyzoncie, takich jak budynki czy drzewa.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
