Zaćmienie słońca nad Polską w sobotę, 29 marca. Jaka będzie pogoda? Gdzie najlepiej obserwawać zaćmienie? IMGW wyjaśnia

Adam Kielar
Już w sobotę 29 marca nad Polską będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca.
Już w sobotę 29 marca nad Polską będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. PRZEMYSŁAW ŚWIDERSKI
W sobotę, 29 marca, nad Polską będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Gdzie będą najlepsze warunki do jego oglądania? Portal i.pl zwrócił się z takim pytaniem do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Spis treści

Zaćmienie Słońca 29 marca 2025 nad Polską

Według informacji, jakie podaje NASA, zaćmienie słońca będzie widoczne nad dużym obszarem Europy, Grenlandią, wschodnią Kanadą i Morzem Arktycznym, a także nad częścią północno-zachodniej Afryki.

Prognozy amerykańskiej agencji wskazują, że największa część tarczy słonecznej będzie przysłonięta przez Księżyc nad półwyspem Labrador w Kanadzie, gdzie faza maksymalna może wynieść nawet 93,6 procent.

W Polsce zaćmienie Słońca będzie dużo mniej spektakularne. Jak podaje w prognozie „Urania – Polski Portal Astronomiczny”, maksimum wyniesie między ok. 12 procent w okolicach Wrocławia a 26 procent w Szczecinie. W Warszawie będzie to około 16 procent.

Zaćmienie słońca nad Polską rozpocznie się przed godziną 12, a zakończy się po godzinie 13. Maksimum będzie widoczne około godziny 12:30.

Pogoda w sobotę 29 marca. Gdzie najlepiej obserwować zaćmienie słońca?

Portal i.pl zwrócił się do IMGW z pytaniem o to, gdzie będą najlepsze warunki pogodowe do obserwowania zaćmienia słońca.

– W takich regionach, jak Suwalszczyzna, Mazury, Mazowsze, Lubelszczyzna wschodnie Pomorze oraz Kujawy zachmurzenie będzie małe, więc tu warunki będą najlepsze – powiedziała i.pl Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW.

od 16 lat

Więcej chmur będzie nad Pomorzem Zachodnim, Wielkopolską, Ziemią Lubuską czy Dolnym Śląskiem, ale tu też są szanse, by zobaczyć zaćmienie, gdyż nie pokryją one całego nieba.

– Najtrudniej będzie na krańcach południowych Polski, takich jak południe Górnego i Dolnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia, bo tam chmur będzie najwięcej, a nawet ma padać deszcz – poinformowała Dąbrowska.

Zastrzegła jednak, że są szanse na przejaśnienia, więc może i w tamtych regionach uda się zobaczyć zaćmienie.

Czym jest zaćmienie Słońca?

Zaćmienie słońca zachodzi w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem, przysłaniając światło pochodzące z gwiazdy.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje zaćmień:

  • Częściowe

  • Całkowite

  • Obrączkowe (lub pierścieniowate)

W pierwszym przypadku, nasz naturalny satelita przysłania tylko część Słońca. Zaćmienie całkowite ma miejsce, gdy cała tarcza słonecznie jest zasłonięta przez Księżyc, natomiast obrączkowe/pierścieniowate zachodzi, gdy satelita znajduje się w takiej odległości od gwiazdy, że nie jest w stanie zakryć jej w całości.

Możliwe jest również tzw. zaćmienie hybrydowe (obrączkowo-całkowite), gdy w zależności od miejsca na kuli ziemskiej, zakryte jest całe słońce lub też dochodzi do zaćmienia obrączkowego.

Zaćmienia Słońca w Polsce

W XXI wieku w Polsce będzie można obserwować 40 zaćmień słońca, głównie częściowych. Żadne z nich nie będzie całkowite, jednak dwa obrączkowe (13 lipca 2075 r. oraz 23 lipca 2093 r.) będzie można obserwować nad południową częścią kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl