Spis treści
Świat obserwował całkowite zaćmienie słońca
W poniedziałek 8 kwietnia nad terytorium Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Meksyku można było obserwować całkowite zaćmienie Słońca.

Naukowcy od lat badają wpływ tego niezwykłego zjawiska na zdrowie i samopoczucie ludzi, ale jak się okazuje, nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który wykazuje niecodzienne zachowania podczas zaćmienia.
Reakcje zwierząt na zaćmienie
Zespół 40 osób z zoo w Fort Worth w Teksasie obserwował, jak ich zwierzęta reagują na zachodzące słońce w środku dnia – donosi portal „Sky News”.
Według ich notatek, zachowanie większości osobników znacznie odbiegało od normy. Zwierzęta był niespokojne i robiły rzeczy dalekie od ich codziennej rutyny.
„Nasze goryle wstały i udały się w stronę drzwi, jakby nadszedł czas na pójście spać” – powiedział „Sky News” dr John Griffioen kierujący zespołem.
„Dwa z naszych stad flamingów znacznie się do siebie zbliżyły, (...) a jedno z nich nawet zaczęło marsz, co jest zachowaniem łączącym grupę” – kontynuował.
Nie tylko wycie kojotów i pohukiwanie sów
To nie pierwsze takie obserwacje podczas zaćmienia słońca. W Meksyku w 1991 roku naukowcy obserwowali, jak pająki w najciemniejszym momencie zaćmienia zrywały swoje sieci, a po zakończeniu zjawiska odbudowywały je na nowo.
W Arizonie, badacze zauważyli, że cykady przestały śpiewać, gdy słońce zostało zasłonięte w 50%. Dopiero po 40 minutach owady ponownie zaczęły wydawać dźwięki.
Natomiast żyrafy z zoo Riverbanks w Południowej Karolinie zareagowały na zaćmienie w 2017 roku skoordynowanym kołysaniem, a pawiany zaczęły łączyć się w duże grupy, mimo że zwykle ich unikają.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Reakcje zwierząt na zaćmienia słońca wciąż nie są dokładnie zbadane. NASA, chcąc to zmienićm zaczęła zbierać dane, które mają pomóc zrozumieć wpływ tego zjawiska na różne gatunki.
Źródło: Sky News