Lot testowy statku Starship firmy SpaceX. Doszło do eksplozji w powietrzu - WIDEO

Adam Kielar
Opracowanie:
Start lotu testowego statku Starship.
Start lotu testowego statku Starship. Eric Gay/Associated Press/East News
Statek kosmiczny Starship firmy SpaceX Elona Muska, odbył we wtorek dziewiąty lot testowy, po raz trzeci z rzędu ulegając eksplozji w powietrzu. Rakieta poleciała dalej, niż podczas poprzednich prób, lecz nie wykonała szeregu innych punktów misji.

Spis treści

Kolejny lot testowy statku Starship firmy Spacex

Starship wyruszył z bazy kosmicznej Starbase w Teksasie z lekkim opóźnieniem spowodowanym problemami technicznymi. Kiedy jednak wzbił się w powietrze, poleciał dalej, niż podczas poprzednich misji, rozpadając się nad Oceanem Indyjskim podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Pierwszy stopień rakiety, booster Super Heavy, wylądował natomiast zgodnie z planem w wodach Zatoki Meksykańskiej, lecz jego silniki zawiodły, kiedy miał miękko osiąść na wodzie. Innym kluczowym elementem, który zawiódł, było wypuszczenie podczas lotu atrap satelitów Starlink; mechanizm Starshipa nie zwolnił ich.

Ponadto ok. 20 minut po rozpoczęciu lotu utracono połączenie wideo z maszyną. Wkrótce potem oznajmiono, że rakieta zaliczyła wyciek, po czym wpadła w niekontrolowany lot i zaczęła się kręcić wokół własnej osi. Podczas ponownego wejścia w atmosferę utracono z nią kontakt i maszyna uległa destrukcji. Z tego powodu SpaceX nie udało się uzyskać spodziewanych pomiarów dotyczących powrotu na Ziemię.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Trzeci lot Starship z problemami

To już trzeci z rzędu lot Starshipa, podczas którego statek się rozbił, choć tym razem przetrwał ponad 45 minut lotu, znacznie więcej niż w trakcie poprzednich prób. Po raz pierwszy z częściowym sukcesem użyto do startu używanego wcześniej boostera Super Heavy, który tym razem w planie nie miał lądowania w miejscu startu i uchwycenia przez „pałeczki” wieży.

„Jakby test lotu nie był wystarczająco ekscytujący, Starship doświadczył szybkiego nieplanowanego demontażu” – napisała firma SpaceX na swoim profilu na platformie X, używając żargonowego określenia na rozpad rakiety.

„Zespoły będą nadal przeglądać dane i pracować nad naszym kolejnym testem lotu. W przypadku takiego testu sukces bierze się z tego, czego się uczymy, a dzisiejsza próba pomoże nam poprawić niezawodność Starship, ponieważ SpaceX stara się uczynić życie multiplanetarnym” – dodała.

Szef NASA: Ogromna szansa

Szef NASA Jared Isaacman stwierdził z kolei, że choć niektórzy mogą skupiać się na porażkach, to za Starshipem, jak i poprzednimi wielkimi rakietami stoi „ogromna gospodarka kosmiczna, która nabiera kształtów”.

– Dziesiątki tysięcy miejsc pracy, miliardy prywatnych inwestycji, wszystko to ma na celu prawdziwe otwarcie ostatniej wielkiej granicy. Kiedy te możliwości się pojawią, staną się one siłą napędową nowej ery eksploracji i odkryć — a dołki staną się rozdziałem w o wiele dłuższej historii" – oznajmił były członek misji organizowanych przez SpaceX.

Ze Starshipem Musk – a także NASA – wiąże duże nadzieje, bowiem ma on być pojazdem, który ponownie zabierze ludzi na Księżyc w ramach misji Artemis III. Ma to być też statek, na którego pokładzie pierwsi astronauci mają stanąć na Księżycu. Jeszcze w maju miliarder zapowiadał, że w tym roku statek Starship – a nie tylko jego booster – będzie w stanie bezpiecznie wylądować na Ziemi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Trzaskowski do wyborców w Kaliszu: Wybierzcie mądrze, reklamacji nie będzie

Trzaskowski do wyborców w Kaliszu: Wybierzcie mądrze, reklamacji nie będzie

Wojny w Zatoce nie będzie? Iran składa ofertę

Wojny w Zatoce nie będzie? Iran składa ofertę

Wróć na i.pl Portal i.pl