Oto symboliczne dla Polski rzeczy, które Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze w lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną - ZDJĘCIA, SONDA

Tomasz Dereszyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po raz drugi Polak poleci w kosmos. Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta, który weźmie udział w misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zabierze na orbitę nie tylko naukowy dorobek kraju, ale także symboliczne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego. Co zabierze Polak:

Spis treści

Zbliża się historyczna, pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS - ang. International Space Station). 2 kwietnia 2025 r. NASA ogłosiła, że misja odbędzie się „nie wcześniej niż w maju 2025 r.". Na ISS załogę wyniesie rakieta Falcon 9 z załogową kapsułą Dragon od SpaceX Elona Muska.

Trwa głosowanie...

Który z symbolicznych przedmiotów zabieranych na ISS przez dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego najbardziej oddaje ducha polskiej kultury i nauki?

Zbliża się historyczny moment. Po raz drugi Polak poleci w kosmos. Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który weźmie udział w misji IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zabierze na orbitę nie tylko naukowy dorobek kraju, ale także symboliczne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego. Sprawdź, co zabierze Polak:

Na pokładzie będzie Polak

Celem misji jest przetestowanie innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez polskie firmy i uczelnie - łącznie trzynastu eksperymentów, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w przyszłych misjach kosmicznych i technologii kosmicznej.

Oto przedmioty, które Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze ze sobą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Flaga Polski

Trudno o bardziej narodowy symbol dla każdego kraju niż flaga. Dlatego na pokładzie ISS poleci biało-czerwona flaga, którą na miejscu dumnie będzie prezentował Sławosz Uznański-Wiśniewski. Nie jest to pierwszy raz, kiedy polskie barwy narodowe znajdą się kosmosie, ponieważ już w 1974 r. nasza flaga poleciała na Księżyc w ramach misji Apollo 17.

Oryginalna naszywka z misji gen. Mirosława Hermaszewskiego

Szczególne znaczenie ma oryginalna naszywka z misji Sojuz 30, którą nosił na skafandrze generał Mirosław Hermaszewski. Dzięki uprzejmości Centrum Badań Kosmicznych PAN ten historyczny artefakt znajdzie się na pokładzie ISS, symbolicznie łącząc dwie misje – pierwszą i najnowszą polską obecność na orbicie.

Polski wkład w naukę reprezentować będą pamiątki związane z dwiema wybitnymi postaciami światowego formatu: Mikołajem Kopernikiem i Marią Skłodowską-Curie.

„De revolutionibus” Mikołaja Kopernika

Znaczenie polskiej myśli naukowej zostanie podkreślone poprzez udostępniony przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku diagram wiernie skopiowany z wiekopomnego dzieła, prezentujący heliocentryczny model świata, który zmienił postrzeganie miejsca Ziemi w kosmosie. Będzie to nawiązanie do dziedzictwa polskiego astronoma i jego rewolucyjnych odkryć, które zapoczątkowały nową erę w astronomii.

Pamiątki związane z Marią Skłodowską-Curie

joannabronka95

W przestrzeń kosmiczną trafią również pamiątki z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Faksymile pierwszej strony rozprawy doktorskiej dwukrotnej zdobywczyni nagrody Nobla oraz pocztówka „cegiełka”. Dochód z jej sprzedaży miał zasilić budowę Instytutu Radowego w Warszawie. Warto dodać, że stworzenie takiej instytucji było marzeniem wybitnej polskiej uczonej, czemu dała wyraz adnotacją na pocztówce: „Mojem największem życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie. Maria Skłodowska Curie”.

Sól z Wieliczki

Kolejny punkt na liście to bryłka soli kamiennej o wymiarach ok. 5×5 cm, przekazana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Bryłka pochodzi z kopalni soli w Wieliczce – jednego z najstarszych wciąż czynnych obiektów górniczych na świecie, wpisanego na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bursztyn z bałtyckiej plaży

W kosmos poleci również nazywany „złotem północy” – doceniany na całym świecie ze względu na swoje piękno – naturalnie przezroczysty, jasnożółty, bursztyn z plaży w Sobieszewie. Ten cenny dar natury pochodzi ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Mazurek Fryderyka Chopina

W locie na ISS nie może zabraknąć elementów kultury i sztuki. Na ISS znajdzie się rękopis „Mazurka As-dur” Fryderyka Chopina – kompozytora, którego muzyka od wieków porusza serca ludzi na całym świecie. Dzięki Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina w Warszawie obecność jego dzieła na orbicie będzie symbolicznym przypomnieniem o duchu polskiej kultury, który przekracza granice i epoki.

Twórczość Wisławy Szymborskiej

W kosmosie będzie również poezja i to ta z noblowskiej półki. Polecą znajdujące się w zbiorach Fundacji Wisławy Szymborskiej dwa wiersze polskiej noblistki: „Radość pisania” i „Sto pociech”: wiersze uniwersalne i ponadczasowe, tłumaczone na kilkadziesiąt języków i znane czytelnikom poezji w wielu zakątkach naszego globu.

Krajka

Na orbicie nie zabraknie także elementu ludowego. Za sprawą Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na ISS poleci krajka – fragment tkaniny w formie bransoletki, o tradycyjnych wzorach ludowych. Pochodzi ona z centralnej Polski i reprezentuje region opoczyński – jeden z czterech regionów etnograficznych województwa łódzkiego. Krajkę zdobi charakterystyczny, barwny motyw, typowy dla polskiego wzornictwa ludowego.

Polskie litery

Jednym z najbardziej oryginalnych elementów zestawu są polskie litery zawierające znaki diakrytyczne – ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. To hołd dla języka polskiego, jednego z najważniejszych elementów narodowej tożsamości, który mimo historycznych zawirowań przetrwał i rozwija się do dziś.

Plakat IGNIS autorstwa Andrzeja Pągowskiego

Równie ważnym przedmiotem jest plakat misji IGNIS autorstwa Andrzeja Pągowskiego – artysty, który w 1978 roku stworzył plakat upamiętniający lot gen. Hermaszewskiego. Po 47 latach jego nowa praca trafi w kosmos, tworząc most między przeszłością a przyszłością polskiej eksploracji kosmosu.

Czy te przedmioty wrócą na Ziemię?

Polska misja technologiczno-naukowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną to nie tylko technologiczny sukces, ale również okazja do podkreślenia polskiej tożsamości na arenie międzynarodowej. Każdy z tych przedmiotów niesie ze sobą wyjątkową historię, a ich obecność na ISS symbolizuje wkład Polski w światową eksplorację kosmosu.

Po zakończeniu misji przedmioty wrócą do Polski, gdzie trafią do muzeów i instytucji, które je udostępniły, stając się świadectwem tej historycznej chwili. To nie tylko symboliczne przypomnienie o bogatej historii i kulturze Polski, ale także inspiracja dla przyszłych pokoleń, by sięgać gwiazd – dosłownie i w przenośni.

Misja IGNIS. Co to jest?

Misja IGNIS realizowana w ramach misji Ax-4, to wynik porozumienia dotyczącego przygotowania i przeprowadzenia polskiej misji technologiczno-naukowej na ISS, podpisanego 4 sierpnia 2023 r. przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i ESA.

Start misji Ax-4 planowany jest nie wcześniej niż w maju 2025 r. z Kennedy Space Center na Florydzie. Astronauci spędzą na ISS około 14 dni, realizując eksperymenty naukowe i testy nowych technologii w warunkach mikrograwitacji. Na ISS załogę wyniesie rakieta Falcon 9 z załogową kapsułą Dragon od SpaceX Elona Muska.

Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugi po Hermaszewskim

Mirosław Hermaszewski przez blisko pół wieku był tym jedynym Polakiem, który mógł zobaczyć na własne oczy, jak wygląda kosmos. Drugim naszym rodakiem w przestrzeni kosmicznej będzie Sławosz Uznański-Wiśniewski.

Polak musiał pokonać aż 22 tysiące innych astronautów, aby zostać wybranym. Eliminacje ESA trwały aż 1,5 roku. Uznański musiał zdać testy wiedzy o kosmosie, technologii, sprawności w obliczeniach, pracy pod presją czasu i stresu, a także test na inteligencję. Poza tymi badaniami Uznański przeszedł też szereg badań lekarskich.

Jak Hermaszewski poleciał w kosmos

Przypomnijmy, że lot Mirosława Hermaszewskiego odbył się na pokładzie sowieckiego statku Sojuz 30. Do startu doszło 27 czerwca 1978 r., gdy wraz z sowieckim pilotem Piotrem Klimiukiem, Hermaszewski znalazł się na orbicie, gdzie spędził 8 dni. Statek okrążył Ziemię 126 razy. Następnie 5 lipca wylądował na stepach obecnego Kazachstanu, wówczas ZSRR. Hermaszewski zmarł w wieku 81 lat 12 grudnia 2022 r.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl