Kryminalistyka – co to za studia? Wymagania i najważniejsze informacje. Gdzie studiować kryminalistykę?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wyjaśniamy, gdzie można wybrać specjalizację kryminalistyka i jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów pokrewnych, takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne czy kryminologia.
Wyjaśniamy, gdzie można wybrać specjalizację kryminalistyka i jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów pokrewnych, takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne czy kryminologia. freepik/ pressfoto
Kryminalistyka staje się coraz bardziej popularna. Wyjaśniamy, gdzie można wybrać tę specjalizację i jakie trzeba spełnić wymagania, by móc studiować kryminalistykę. Jakie są dalsze perspektywy zawodowe? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o kryminalistyce.

Spis treści

Kryminalistyka. Co to za studia?

Fani filmów kryminalnych i książek Agathy Christie czy Jo Nesbo mogą zastanawiać się nad wyborem specjalności, jaką jest kryminalistyka. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, co dokładnie na takich studiach się robi.

Kryminalistyka to jedna z dziedzin kryminologii, różni się od niej jednak tym, że ma bardziej praktyczny wymiar. Na kryminalistyce możemy dowiedzieć o metodach i sposobach rozpoznawania przestępstw i sprawców. Z kolei kryminologia to ogólna dziedzina i w jej skład (oprócz kryminalistyki) wchodzą także inne działy, takie jak wiktymologia czy psychopatologie.

Kryminologia a kryminalistyka

Jeśli zastanawiamy się, czy wybrać kryminologię, czy kryminalistykę, warto zadać sobie pytanie, co jest dla nas ważniejsze: ogólna wiedza dotycząca badania przestępczości, zjawisk patologicznych, sprawcy przestępstwa, ale też praktyczny wymiar dotyczący wykrywania tychże przestępstw, czy głównie ten ostatni aspekt.

W zależności od tego, jaka jest nasza odpowiedź, wybierzmy studia kryminologiczne lub ze specjalizacją kryminalistyczną. Warto zaznaczyć, że na polskich uczelniach funkcjonuje kierunek kryminologia, a kryminalistyka jest zazwyczaj specjalizacją, którą można wybrać na tym lub innym kierunku (np. na bezpieczeństwie wewnętrznym). Można więc śmiało połączyć kryminalistykę z kryminologią.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc studiować kryminalistykę?

Kryminalistykę można studiować na poszczególnych uczelniach prywatnych i państwowych w Polsce jako jedną ze specjalizacji. Najpierw jednak trzeba spełnić konkretne wymagania, a więc zdać dobrze maturę, która obecnie zastępuje egzamin wstępny na studia. W zależności od progów punktowych konkretnej uczelni, różne są też wymagania.

Zasadniczo jednak warto uzyskać wysoki wynik na maturze rozszerzonej z przedmiotów, takich jak:

  • Język polski;
  • Biologia;
  • Język obcy nowożytny.
  • Na niektórych uczelniach liczą się też inne przedmioty zdawane w zakresie rozszerzonym (np. geografia, chemia, fizyka, historia czy WOS).

Gdzie studiować kryminalistykę?

Kryminalistykę jako ścieżkę kształcenia, ale też kryminologię można studiować w wielu różnych województwach w Polsce. Przyszli studenci mają do wyboru kierunki zaoczne i stacjonarne w państwowych i publicznych uczelniach. Gdzie można studiować kryminalistykę i kryminologię? Sprawdź poszczególne szkoły wyższe i kierunki:

  • Kryminologia z elementami kryminalistyki – bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW;
  • Kryminologia – Uniwersytet Gdański;
  • Kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa – Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie;
  • Kryminalistyka w biogospodarce – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
  • Analityka kryminalistyczna i sądowa - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
  • Biologia kryminalistyczna - Uniwersytet Łódzki;
  • Psychokryminalistyka - SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie; Filia w Katowicach.

Zobacz, gdzie jeszcze można studiować kryminalistykę i kryminologię>

Co robić po kryminalistyce? Perspektywy zawodowe

Po specjalności kryminalistyka na studiach kryminologicznych, bezpieczeństwie wewnętrznym lub innych kierunkach można pracować w różnych miejscach. Najczęściej jednak absolwenci znajdują pracę w:

  • Agencjach detektywistycznych;
  • Organizacjach pozarządowych;
  • Policji.
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryminalistyka – co to za studia? Wymagania i najważniejsze informacje. Gdzie studiować kryminalistykę? - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl