Do dnia Wszystkich Świętych zostały jeszcze dwa tygodnie, jednak już teraz można spotkać klientów poszukujących odpowiednich wiązanek.
Wiązanki na Wszystkich Świętych. Róże, wrzosy i... storczyki
– Jest jeszcze wcześnie, ale ludzie zaczynają już kupować wieńce, na razie głównie sztuczne, wiadomo, żeby grób ładnie na święta wyglądał – mówi jeden ze sprzedawców kwiatów na przycmentarnym stoisku.
W jego ofercie poza różami i chryzantemami znaleźć można także wrzosy i wrzośce, które od kilku lat stają się coraz bardziej popularne. Klienci chwalą je, bo są dekoracyjne i trwałe, a kupić je można za około 12 złotych.
Ceny sztucznych wiązanek zaczynają się natomiast od 45 złotych i używane w nich kwiaty to głównie róże, chryzantemy, anturium i kalie. Ceny żywych chryzantem w doniczkach zaczynają się od 15 złotych.
– U nas sprzedają się głównie kompozycje utrzymane w odcieniach fioletu i purpury, dużo ludzi wybiera takie zawierające elementy natury inne niż kwiaty – mówi sprzedawczyni jednej z lubelskich kwiaciarni, pokazując nam wiązankę zawierającą fragment pnia brzozy ozdobionego… storczykami. – Ostatnio cieszą się coraz większą popularnością – dodaje. Storczyki są sztuczne, bo prawdziwe kwiaty nie wytrwałyby długo na dworze.
Uwagę przykuwa także kompozycja sztucznych storczyków, eustomy i goździków w drewnianej doniczce. Ceny wielu takich wiązanek wynoszą około 180 złotych. W ofercie kwiaciarni są także hortensje, róże, chryzantemy oraz kalie, w większości występujące w ciepłych barwach.
Dekoracje na Wszystkich Świętych. Nie tylko kwiaty
Ciekawą alternatywę dla wiązanki stanowi np. figura anioła. Taką ozdobę możemy nabyć w kwiaciarni. Nieduże kompozycje z takimi figurami można kupić już za około 85 złotych.
Znicze na Wszystkich Świętych. Za kilka i kilkadziesiąt złotych
Trudno wyobrazić sobie pierwsze dni listopada bez setek zapalonych zniczy na cmentarzach. – Ludzie dobierają je najczęściej pod kolor wiązanki. Często kupują też te srebrne, złote lub białe, żeby nie było zbyt jaskrawo – mówi kwiaciarka.
Małe znicze o prostej formie kupimy już za około 2 zł. Za większe i bardziej wymyślne trzeba zapłacić nawet nawet około 60 zł.
Sprzątanie grobów w Lublinie
Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług oferowanych przez firmy bądź osoby prywatne zajmujące się sprzątaniem grobów. Cena zależy od wielkości i materiału, z jakiego wykonany jest nagrobek i zaczynają się od 20 złotych za mały pojedynczy grób.
Sprzątanie dużych grobowców to koszt od 70 złotych. W ramach takiej usługi oferowane jest również odnawianie liter bądź pastowanie. Usługi takie świadczone są przez cały rok, jednak to właśnie przed 1 listopada cieszą się największą popularnością.
