Dlaczego chcą pozbawić Muska obywatelstwa?
Dane strony kanadyjskiego parlamentu ze środowego wczesnego popołudnia (czasu lokalnego) pokazywały 297 340 podpisów, co oznacza, że w ciągu dwóch dni przybyło ponad 126 tys. podpisów pod petycją zainicjowaną w miniony czwartek przez pisarkę z Kolumbii Brytyjskiej Qualię Reed i wspartą przez parlamentarzystę Nowej Partii Demokratycznej Charliego Angusa. Adresatem petycji jest premier Kanady. Termin składania podpisów minie 20 czerwca br.
W treści petycji są podane cztery argumenty za odebraniem Muskowi kanadyjskiego obywatelstwa, który urodził się w Pretorii w Republice Południowej Afryki, ale ma również paszport kanadyjski dzięki temu, że jego matka urodziła się w kanadyjskim mieście Regina. „Elon Musk włączył się w działania, które są wymierzone w narodowe interesy Kanady. Użył swojego majątku i władzy, by wpływać na nasze wybory. Jest obecnie członkiem zagranicznego rządu, który próbuje zniszczyć kanadyjską suwerenność. Istnieje konieczność odniesienia się do prób Elona Muska, by atakować kanadyjską suwerenność”.

Konflikt między Kanadą a Trumpem i Muskiem
Musk napisał we wtorek wieczorem na platformie X, że „Kanada nie jest prawdziwym krajem”, ale usunął ten wpis. Prezydent USA Donald Trump nazywa Kanadę „51. stanem”, a premiera Justina Trudeau określa jako „gubernatora”.
Z kolei Musk, który jest doradcą Trumpa, nazwał premiera Kanady we wpisie na X w styczniu br. „dziewczynką”. Napisał: „Dziewczynko, nie jesteś już gubernatorem Kanady, więc nie ma znaczenia co mówisz”. Musk poparł natomiast otwarcie lidera konserwatystów Pierre Poilievre'a. Tymczasem w ciągu minionych dwóch miesięcy poparcie dla liberałów gwałtownie wzrosło i według opublikowanych w środę danych firmy badania opinii publicznej EKOS poparcie dla partii liberalnej wynosiło 38,4 proc., a dla konserwatystów – 37 proc., choć pod koniec grudnia br. poparcie dla konserwatystów było ponad 20 pkt proc. wyższe niż dla liberałów.
Do utraty kanadyjskiego obywatelstwa może dojść w nielicznych przypadkach, takich jak udział w działaniach terrorystycznych, szpiegostwo lub zdrada. Także zatajenie np. przestępczej przeszłości czy podanie fałszywych informacji w procesie uzyskiwania kanadyjskiego obywatelstwa może być powodem do jego odebrania.
Źródło: