„Lex Czarnek”. O co chodzi w nowelizacji ustawy? Wiceszef MEiN wyjaśnia

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
dariusz piontkowski fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press
dariusz piontkowski fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press Wojciech Wojtkielewicz
– To nowelizacja, która ma usprawnić nadzór pedagogiczny nad szkołami i pozwolić kuratorium na eliminację sytuacji patologicznych, niezgodne z prawem działania dyrektorów szkół. Takie sytuacje – na szczęście – zdarzają się bardzo rzadko, ale wówczas kurator pozostaje bezradny – powiedział polskatimes.pl wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, pytany o tzw. „lex Czarnek”.

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, pytany przez polskatimes.pl o krytykowany przez opozycję projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświat, który krytykuje opozycja, wyjaśnił, że „to nowelizacja, która ma usprawnić nadzór pedagogiczny nad szkołami i pozwolić kuratorium na eliminację sytuacji patologicznych, niezgodne z prawem działania dyrektorów szkół”. – Takie sytuacje – na szczęście – zdarzają się bardzo rzadko, ale wówczas kurator pozostaje bezradny – dodał.

Wiceszef resortu edukacji wyjaśnił, że „chodzi również o doprecyzowanie przepisów dotyczących przekształceń likwidacji szkół, które budziły dotąd sporo kontrowersji”. – W ustawie są także przepisy, które pozwalają na wprowadzenie kształcenia na odległość w sytuacjach nadzwyczajnych poza epidemią. Dziś, np. jeżeli zdarzy się jakaś klęska żywiołowa, coś stanie się z budynkiem szkoły, trzeba przerwać naukę, bo nie ma możliwości wprowadzenia nauczania zdolnego. Chcemy tę lukę wyeliminować – mówił. Dodał, że w noweli „są także przepisy dotyczące szkolenia wojskowego i tworzenia filii szkół artystycznych”. – Jak sądzę – te przepisy nie wzbudzają kontrowersji, ponieważ pozwalają na regulowanie funkcjonowania tego typu klas i szkół – dodał.

Nowelizacja zmierza też do zwiększenia nadzoru nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. Mówiąc o tej kwestii, wiceminister wyjaśnił, że „pojawiają się organizacje pozarządowe, które pod ogólnymi hasłami, wprowadzają zupełnie inne treści”.

– Rodzice oczekiwali, aby szkoła bardziej przyglądała się tym organizacjom, które wchodzą do szkoły. Przepisy nowelizowane przewidują, że każda z organizacji pozarządowych, wchodzących do szkoły, będzie musiała przedstawić szczegółowy prospekt zajęć, dodatkowe pomoce, które będą wykorzystywane do tych zajęć i rodzic będzie musiał wyrazić na piśmie zgodę, aby jego dziecko uczestniczyło w takich zajęciach. Dodatkowo kurator będzie mógł wyrazić negatywną opinię, jeżeli uzna, że treści proponowane przez organizację pozarządową, nie są właściwe dla dzieci i młodzieży. Zapewne takie sytuacje będą zdarzały się wyjątkowo, ponieważ przytłaczająca większość organizacji, które dotąd współpracowały ze szkołami, będzie mogło oczywiście nadal to robić – przekazał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl