List żelazny Pawła Szopy. Sąd odroczył posiedzenie

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sąd odroczył rozprawę w sprawie wniosku o wydanie listu żelaznego dla biznesmena Pawła Szopy.

Spis treści

Czym jest list żelazny?

List żelazny to dokument przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej, w zamian za co oskarżony zobowiązuje się m.in. stawiać się na wezwania sądu i prokuratora, a także nie nakłaniać do fałszywych zeznań lub wyjaśnień i nie utrudniać postępowania.

Dlaczego sąd odroczył posiedzenie?

W środę w warszawskim sądzie odbyło się posiedzenie w sprawie wydania listu żelaznego dla Szopy.

Po posiedzeniu obrońca biznesmena mec. Jacek Dubois poinformował, że sąd odroczył posiedzenie do przyszłego wtorku.

– Sytuacja od czasu wniosku o list żelazny się zmieniła. Strona obrończa, jak i strona oskarżycielska mają przedstawić stosowne dowody sądowi, bo to jest warunek wydania listu żelaznego i akurat tutaj nie ma sporu pomiędzy prokuraturą i obroną – powiedział.

Obrońca Pawła Szopy zaznaczył, że sąd musi mieć pewność, że jego klient przybywa za granicą.

– Sąd poprosił o uaktualnienie tej okoliczności – mówił.

Dodał, że to standardowa procedura w takiej sytuacji.

– Osoba przebywająca za granicą stawia się u jakiegoś urzędnika. W zależności od kraju może to być adwokat, albo notariusz, który urzędowo po wylegitymowaniu stwierdza, że danego dnia stawiła w takim miejscu, co jest dowodem że przybywa poza granicami kraju – wyjaśnił Jacek Dubois.

Śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS

Prokuratura 22 sierpnia poinformowała, że w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w RARS wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów byłemu szefowi Agencji Michałowi K. i Pawłowi Szopie. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Miejsce pobytu obu podejrzanych było nieznane.

Gdzie przebywa Paweł Szopa?

Nie wiadomo, gdzie przebywa Paweł Szopa. Według mediów prawdopodobnie w którymś z krajów Ameryki Południowej. Sąd I instancji nie uwzględnił wniosku prokuratury o jego aresztowanie, uznając, że obawa matactwa w jego przypadku nie jest na tyle duża, aby było to konieczne, zwłaszcza że podejrzany złożył wniosek o wydanie listu żelaznego. Po zażaleniu prokuratury sąd okręgowy uznał, że w przypadku podejrzanego zachodzi obawa matactwa i ukrywania się, dlatego zdecydował o jego aresztowaniu.

W środę 25 września inny skład katowickiego sądu okręgowego rozpoznawał zażalenie obrońców na tamto postanowienie. Decyzję o aresztowaniu Pawła Szopy utrzymał w mocy.

Podstawą wszczęcia śledztwa ws. RARS były materiały CBA

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 roku i prowadzi je obecnie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl