Michał K. i Paweł Szopa chcą listów żelaznych
Obrońcy Michała K. (byłego prezesa RARS) i biznesmena Pawła Szopy, twórcy patriotycznej marki Red is Bad, złożyli wnioski o wydanie wobec swoich klientów listów żelaznych. Wnioski te rozpatrzy Sąd Okręgowy w Warszawie. Posiedzenie w sprawie listu żelaznego dla Michała K. sąd wyznaczył na 1 października. Terminu Pawła Szopy jeszcze nie ma, bo – jak wyjaśnił w rozmowie z gazetą rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak – wniosek Pawła Szopy sąd zwrócił do uzupełnienia.
Zarówno Michał K., jak i Paweł Szopa, na początku lipca wyjechali z Polski. Zdaniem prokuratury były to ucieczki. Obrońca Michała K. twierdzi, że były prezes RARS wyjechał szukać pracy, zaś obrońca Pawła Szopy, że ten wyjechał na wakacje. Nie wrócił z nich, bo obawiał się zatrzymania.
Były szef RARS zatrzymany w Londynie. Został aresztowany
Michał K. został zatrzymany 2 września w Londynie. Tamtejszy sąd nie zgodził się na jego wyjście za kaucją. Były prezes RARS jest od tego czasu aresztowany. Ruszyły procedury związane z jego ekstradycją do kraju. Michał K. chce uzyskać list żelazny, który pozwoliłby mu wrócić do kraju i nie trafić do aresztu.
„Wydając list żelazny, sąd uchyla tymczasowe aresztowanie” – mówią przepisy.
Gdzie ukrywa się Paweł Szopa?
Z kolei Paweł Szopa jest poszukiwany listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania.
„Według naszych ustaleń przebywa w jednym z krajów Ameryki Południowej. Jak podaje kancelaria Lexay z Krakowa, cztery kraje tego kontynentu nie respektują ekstradycji: Kolumbia, Boliwia, Paragwaj i Urugwaj. Czy w tej sytuacji prokuratura uzna, że nie mając szans na ekstradycję, zgodzi się na list żelazny, by móc kontynuować postępowanie karne? We wniosku o list żelazny Paweł Szopa złożył poświadczenie notarialne, że jest w Niemczech” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Dziennik podkreśla jednak, że ta informacja jest już nieaktualna. Z tego powodu służby od dwóch tygodni nie mogą zatrzymać twórcy Red is Bad. Gazeta informuje, że prokuratura będzie chciała to wykorzystać przeciwko poszukiwanemu w sądzie, który będzie rozpatrywał jego wniosek o list żelazny.
Twórca Red is Bad „małym świadkiem koronnym”?
„Rzeczpospolita” informuje także, że Paweł Szopa namawiany jest na współpracę z prokuraturą w ramach tzw. „małego świadka koronnego” w zamian za nadzwyczajne złagodzenie kary.
Śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. i prowadzi ją obecnie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".
W lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm innym osobom w sprawie RARS: dyrektorce biura zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Justynie G. i kierowniczce z tego biura Joannie P. Zarzuty te dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, co miało polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 mln euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.
