Londyn: wsparcie dla pracodawców. Tysiąc funtów za przyjęcie stażysty

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Brytyjski rząd uruchomi specjalny program, który ma pomóc w walce z bezrobociem wśród młodych, wywołanym epidemią koronawirusa. Pracodawca, który przyjmie młoda osobę na staż, dostanie tysiąc funtów.

Brytyjskie firmy dostaną od rządu wsparcie finansowe za przyjęcie młodych ludzi na staż. Będzie to tysiąc funtów za jednego młodego pracownika. Głównym celem tej inicjatywy jest pomoc ludziom w powrocie do pracy.

To tylko część pakietu pomocowego, który ma na celu zmniejszenie bezrobocia po epidemii koronawirusa.

Szczegóły planu zostaną przedstawione w środę. Jego filarem jest wspomniana premia w wysokości tysiąca funtów dla pracodawców, którzy zatrudniają młodych ludzi na staż.

Ten program jest wart 111 milionów funtów i pierwszy raz pochodzi z dotacji rządowych. Pieniądze przeznaczy się na zatrudnienie na staż osób w wieku od 16 do 24 lat i będzie on ograniczony do 10 miejsc pracy na pracodawcę, czyli do 10 tys. funtów.

Pracodawcy sami określą, w jaki sposób wydać te pieniądze, o ile tylko bezpośrednio lub pośrednio przyczynią się do tworzenia programów stażowych. Uznano, że to młodzi ludzie są najbardziej zagrożeni bezrobociem i im w pierwszej kolejności należy pomóc w zdobyciu pracy.

Takie staże mogą potrwać do sześciu miesięcy, a młodzi stażyści dostaną m.in. pomoc w pisaniu podań o pracę, a także w razie potrzeby w nauce języka angielskiego i matematyki. Nie dostają oni wynagrodzenia, za to wszystkie ich wydatki i koszty kursów pokrywają pracodawcy.

Praktyka pokazuje, że trzy czwarte osób w wieku od 18 do 24 lat, które odbyły staż, podejmowały potem pracę lub kontynuowały naukę w ciągu 12 miesięcy. Wspomniane 111 milionów funtów potroją liczbę stażystów. W 2019 roku przyjęto na staż 15 tysięcy młodych ludzi.

W środę przedstawiciele rządu mają też obiecać środki na „zielone miejsca pracy”, które mają pomóc w zwiększeniu zatrudnienia poprzez tworzenie nowych ekologicznych miejsc pracy. Oczekuje się też ogłoszenia szerokiego programu przekwalifikowania, który będzie skierowany do osób zwolnionych podczas pandemii oraz długotrwale bezrobotnych.

Think tank Resolution Foundation chce wezwać rząd do uruchomienia programu wspierania miejsc pracy w wysokości 17 miliardów funtów, w tym gwarancji pracy i szkoleń dla młodych ludzi. Program miałby być realizowany za pośrednictwem Jobcentre Plus.

James Smith, dyrektor ds. Badań w fundacji, mówi, że jest to cena, którą warto zapłacić, aby uniknąć pozostawienia młodego pokolenia na trwałe bez pracy.

Thérèse Coffey, Sekretarz Pracy i Emerytur, obiecuje, że ​​rząd podwoi liczbę specjalistów w centrach pracy, natomiast urzędnicy resortu skarbu dyskutują o tymczasowych obniżkach podatku VAT. Dotyczyłyby m.in. usług hotelowych, a dla sprzętu budowlanego możliwa byłaby nawet stawka zerowa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl