Donald Trump: rekomenduję 50-procentową stawkę celną na import z UE od 1 czerwca

Redakcja Wiadomości
Trump idzie na wojnę handlową z UE?
Trump idzie na wojnę handlową z UE? John McDonnell/Associated Press/East News
Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że opowiada się za wprowadzeniem stawki celnej w wysokości 50 proc. na import z Unii Europejskiej od 1 czerwca. Ocenił, że w rozmowach handlowych z UE nie ma postępów.

"Unia Europejska, którą utworzono przede wszystkim po to, by wykorzystywać USA pod kątem HANDLU, jest bardzo trudna we współpracy" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.

Wcześniej brytyjski dziennik "Financial Times" napisał, że negocjatorzy reprezentujący prezydenta USA Donalda Trumpa naciskają na UE, by jednostronnie obniżyła cła na amerykańskie towary, ponieważ w przeciwnym razie nie uniknie "odwetowych" taryf w wysokości 20 proc.

Przedstawiciel administracji USA ds. handlu Jamieson Greer ma w piątek powiedzieć swojemu odpowiednikowi z UE Maroszowi Szefczoviczowi, że nota wyjaśniająca, którą przed rozmowami z Amerykanami przedstawiła niedawno Bruksela, nie spełnia oczekiwań Waszyngtonu - poinformowały "FT" osoby zaznajomione ze sprawą.

Stany Zjednoczone są niezadowolone z tego, że UE zaproponowała obustronne, a nie jednostronne obniżki ceł, tak jak zrobili to niektórzy inni partnerzy handlowi USA. Bruksela nie przekazała też, że sprawą do negocjacji jest podatek cyfrowy, czego domagał się Waszyngton.

UE naciska na wspólnie uzgodnione ramy tekstu przed rozmowami z USA, ale stanowiska obu stron rokowań są od siebie zbyt odległe - podkreśliły źródła. "FT" poinformował, że od czasu ogłoszenia przez Trumpa 90-dniowego okresu negocjacyjnego i zawieszenia obowiązywania dodatkowych ceł "odwetowych" w rozmowach między USA i UE poczyniono niewielki postęp.

Jeden z informatorów dziennika wyraził pesymizm w odniesieniu do tego, czy strony mogą osiągnąć porozumienie, które pozwoliłoby na uniknięcie amerykańskich ceł na towary importowane z Europy.

Zaplanowane na następny miesiąc spotkanie Greera i Szefczovicza w Paryżu będzie testem tego, czy strony są w stanie uniknąć dalszej eskalacji konfliktu - ocenił brytyjski dziennik.

W niedawnej rozmowie z "FT" Szefczovicz, który pilotuje negocjacje z Waszyngtonem, podkreślił, że chciałby zmniejszyć deficyt USA w wymianie z Unią i zaproponował, że UE zwiększy zakupy amerykańskiego gazu, broni i produktów rolnych. Jednak Stany Zjednoczone wciąż naciskają na zmiany w europejskich przepisach dotyczących żywności, podatku od usług cyfrowych, podatku VAT oraz na zniesienie ceł na niektóre amerykańskie dobra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pojedynek na marsze. Trzaskowski kontra Nawrocki

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W marcu USA nałożyły 25-procentowe cła na samochody, stal i aluminium z UE, zaś w następnym miesiącu 20-procentowe taryfy objęły pozostały import ze Starego Kontynentu. Później Trump ogłosił zawieszenie podwyższonych ceł do 8 lipca. W ciągu 90 dni mają toczyć się negocjacje w sprawie taryf; w tym okresie będą obowiązywać cła na poziomie 10 proc.

W odpowiedzi na decyzję USA Unia Europejska wstrzymała swoje plany nałożenia odwetowych taryf na część amerykańskiego importu i zaproponowała obustronne zerowe cła na wszystkie towary przemysłowe - przypomniała agencja Reutera.

Źródło: PAP

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

"Świątek nie musi być lwem. Wystarczy, że będzie lisem. Rola Abramowicz jest szersza"

TYLKO U NAS
"Świątek nie musi być lwem. Wystarczy, że będzie lisem. Rola Abramowicz jest szersza"

Wielka wymiana jeńców wojennych między Ukrainą i Rosją

AKTUALIZACJA
Wielka wymiana jeńców wojennych między Ukrainą i Rosją

Wróć na i.pl Portal i.pl