Maciej Wodziński z UMCS: Ustawa Gowina osłabi regionalne uczelnie

Aleksandra Dunajska
Maciej Wodziński, student III roku Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS
Maciej Wodziński, student III roku Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS mat. nadesłane
O powodach studenckiego protestu wobec ustawy reformującej szkolnictwo wyższe rozmawiamy z Maciejem Wodzińskim z UMCS, jednym z inicjatorów akcji.

Dlaczego protestujecie przeciwko tzw. Ustawie 2.0 ministra Jarosława Gowina?

Nasze obawy można podzielić na trzy grupy. Jedna dotyczy wszystkich uczelni w Polsce, a chodzi o utratę znacznej części autonomii uczelni. Ustawa zmienia strukturę decyzyjną szkół wyższych, czyniąc organem nadzorczym radę uczelni, składającą się w ponad 50 proc. z osób z zewnątrz. Zachodzi obawa, że będą to ludzie z nadania politycznego, którzy zyskają realny wpływ na funkcjonowanie uczelni.

W swoich apelach podkreślacie także, że ustawa zaszkodzi mniejszym, regionalnym ośrodkom.

To kolejna kwestia, która budzi niepokój. Ustawa zmienia system oceniania uczelni. Ośrodki ze słabszymi kategoriami ucierpią, mogą np. stracić możliwość prowadzenia studiów doktoranckich. Ale do tej pory nie są znane kryteria, według których prowadzona będzie ocena na nowych zasadach. Trzecia grupa obaw też dotyczy mniejszych ośrodków, takich jak lubelski. W myśl projektu ustawy, uczelnie, które nie uzyskają statusu akademickich, muszą się liczyć z niższym finansowaniem. A to duże zagrożenie dla funkcjonowania takich uczelni jak UMCS.

Ale UMCS może starać się o jak najwyższe noty, a tym samym większe dotacje.

Trzeba do tego dążyć, ale to nie jest takie proste. Uczelnie regionalne nie mają szans na konkurowanie np. z UJ czy UW. To tak, jakby oczekiwać, że UJ znajdzie się na równi z uczelniami ze światowej czołówki. Wprowadzenie ustawy w obecnej formie może doprowadzić do centralizacji dostępu do dobrej jakości wyższego wykształcenia - żeby je uzyskać, trzeba będzie wyjeżdżać z Lublina.

Postulujecie, żeby ustawę przygotować od nowa czy zmieniać tę, która jest?

Sugerujemy wstrzymanie sejmowych prac nad ustawą, powrót do konsultacji i wysłuchanie środowisk studentów i doktorantów, które wcześniej pominięto.

Protest lubelskich studentów przeciw Ustawie 2.0 (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Maciej Wodziński z UMCS: Ustawa Gowina osłabi regionalne uczelnie - Kurier Lubelski

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
SUWEREN
Według tłumokowatego zakompleksionego i antyinteligenckiego elektoratu pis... lepiej zlikwidować lokalne uczelnie wtedy lepiej się poczują w powiększającym się towarzystwie nieuków opierających się na google. Te przygłupy nie rozumieją, że godzą w interes Lublina. Ja rozumiem, że element napływowy nie czuje związku z MIASTEM ale czy sądzą, że poślą swoje dzieci do lepszych uczelni np Yale? Głupota wielbicieli posłanki Pawłowicz i posła Piotrowicza jest porażająca
d
dvd
Elektorat pis nie potrzebuje żadnego wykształcenia. Jest tresowany w przekonaniu że państwo wszystko da, wystarczy tylko pójść na wybory.
m
mk
Najbardziej zagrożone czują się słabe uczelnie (np.UMCS) zaludnione słabymi studentami i słabą kadrą. UMCS nie może konkurować z UJ czy UW nie dlatego, że jest uczelnią regionalną, ale dlatego, że ma słabiutki poziom.
T
Tomasz
Dramatem to jest żenujący poziom wielu kierunków na publicznych uczelniach wynikający m.in. z nepotyzmu, lenistwa itd. Odrębną grupę poza wszelkimi kategoriami stanowią szkoły prywatne, które udają szkoły wyższe.
e
endrju bgcki
Boszzz, i tak jest widmo upadku, a jeszcze to??
.
Ustawa szkodzi uczelniom o słabym poziomie i tyle, może zmobilizuje to no. taki umcs który jedynie w kilku dziedzinach moze sie naprawde pochwalic sukcesami, gdzie jednak większość wydziałów to tragedia... kumoterstwo, niskie efekty kształcenia a jedynie ciągną kasę która moglaby byc lepiej zainwestowana.
o
obserwator
Zapatrzył się na przedstawicieli PiSu i tak wygląda
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Maciej Wodziński z UMCS: Ustawa Gowina osłabi regionalne uczelnie
123
Ta ustawa to dramat dla Lublina i wielu innych miast. Ale pisowskie trolle widać na każdym forum są bardzo aktywne i wyzywają protestujących od nierobów, pseudointelektualistów itp. Problem jest taki, że to działanie na SZKODĘ Lublina. Inną sprawą jest to, że PIS każdemu zajdzie za skórę. Wy też będziecie kiedyś poszkodowani i też będzie protestować. Więc dziś stulcie pyski i na protest. Dla dobra miasta.
d
dorota
A temu Panu (Maciej Wodziński) to ktoś ukradł lusterko, grzebień, maszynkę do golenia i mydło???????
G
Gość
Poziom szkolnictwa wyższego w Polsce jest bardzo niski. Szczególnie zaniżają go szkółki prywatne, w których prawie wszystkich (ponad 90%) wystraczy tylko płacić czesne, aby je ukończyć. Żadnych innych wymagań tam w ponad 90% przypadków nie ma.
k
kotek jarka
ruchają wszystkich...
X
Xerox
To uwaga do dziennikarza. To on prowadził rozmowę, być może wówczas nie pozwolił dokończyć myśli swojemu rozmówcy lub przyciął rozmowę w ten sposób że wydaje się ona teraz urwana.
t
timi
Uczelnie to największy pracodawca w Lublinie a obecność studentów ma olbrzymi wpływ na ekonomię miasta. Ustawa która uderza w Lubelskie uczelnie jest zwyczajnie nie do przyjęcia. Dziwię się, że władze uczelni i pracownicy tak spokojnie do tego podchodzą zamiast palić opony pod sejmem.
L
Lubelak
"nasze obawy można podzielić na trzy grupy". Przedstawił dwie. Żadna nie ma odzwierciedla w ustawie. Bardzo obszerny i merytoryczny wywiad.
Wróć na i.pl Portal i.pl