Spis treści
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podkreśliła znaczenie zjednoczenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w nowej kadencji.
– Cieszę się z tego, że konferencja rektorów wchodzi w tę nową kadencję bardzo zjednoczona, co jest zasługą pana profesora Arkadiusza Mężyka – zaznaczyła podczas konferencji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Wtórował jej prof. dr hab. Michał J. Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który ponownie został wybrany na wiceprzewodniczącego KRASP.
– Pomimo tego, że wydawało się, że ostatnie lata były bardzo trudne, to środowisko pozostało w jakiś sposób zintegrowane. (…) Jesteśmy społecznością uczelni akademickich, która widzi dużą wartość tym, że jesteśmy razem – powiedział.
Nowy honorowy przewodniczący, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, zapewnił o ciągłych staraniach KRASP na rzecz ulepszania systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
– KRASP nie ustaje w swoim dążeniu do doskonalenia systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Będziemy starali się w dobrej wierze proponować wszelkie zmiany w ustawie, które będą ku temu zmierzały – powiedział.
Wyzwania i priorytety nowej kadencji
Prof. Kaniewska wskazała na główne problemy, którymi zajmie się KRASP w najbliższej kadencji. Należą do nich „odwieczny problem finansowania nauki”, pauperyzacja środowiska akademickiego oraz propalestyńskie protesty studenckie. Podkreśliła również potrzebę przyciągnięcia studentów na kierunki ścisłe i zacieśnienia współpracy nauki z biznesem.
W odniesieniu do planowanej przez ministra nauki reformy systemu ewaluacji, prof. Kaniewska podkreśliła, że w marcu br. zostało przekazane ministrowi nauki Dariuszowi Wieczorkowi stanowisko środowiska.
My nad kwestią ewaluacji pracujemy właściwie nieustannie. (…) Wypracowaliśmy 14 takich postulatów, z których część dotyczy rozporządzeń, część dotyczy zmiany ustawy – mówiła i zaznaczyła – Dlatego z pewnym zdziwieniem przeczytałam w relacjach z konferencji prasowej, że środowisko nie wypracowało żadnych propozycji. Wypracowało. Będziemy o tych środowiskowych propozycjach przypominać.
Plany na przyszłość – podwyżki dla środowiska akademickiego
Pytana o konkretne plany na najbliższą kadencję, prof. Kaniewska wymieniła walkę o podwyżki dla środowiska akademickiego.
– W tej chwili na pewno będziemy walczyć o kolejne podwyżki, dlatego że – w moim przekonaniu – pauperyzacja środowiska akademickiego jest dosyć głęboka. (…) Myślę, że 2 proc. PKB na naukę i szkolnictwo wyższe to jest nasze marzenie – podkreśliła.
Nowy wiceprzewodniczący KRASP, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, zaznaczył na potrzebę współpracy międzynarodowej i praca nad miejscem naszych uczelni w „ekosystemie i europejskim, i światowym”.
Dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH, podsumował znaczenie integracji w środowisku akademickim.
– Dla naszego środowiska (…) integracja jest – oprócz spraw merytorycznych i wyzwań – bardzo ważna. (…) My jako rektorzy w KRASP w większości po prostu się lubimy i chcemy ze sobą współpracować – powiedział.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
