Pasek artykułowy - wybory

Polska nauka wymaga poważnego wsparcia. Duda oczekuje dialogu

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Prezydent pogratulował Kulaskowi objęcia nowego stanowiska
Prezydent pogratulował Kulaskowi objęcia nowego stanowiska Piotr Nowak
Podczas piątkowej uroczystości powołania nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „polska nauka od wielu lat wymaga poważnego wsparcia”. Zwrócił uwagę na potrzebę poprawy pozycji polskich uczelni i naukowców na arenie międzynarodowej.

W skrócie:

Polska nauka wymaga poważnego wsparcia

W swoim przemówieniu prezydent Duda pogratulował Marcinowi Kulaskowi objęcia urzędu, podkreślając znaczenie czekających go zadań.

– Polska nauka rzeczywiście – i to nie od dzisiaj, nie od wczoraj, nie od roku, tylko od wielu, wielu lat – wymaga poważnego wsparcia – mówił, kierując swoje słowa do nowego szefa resortu nauki.

Prezydent nawiązał także do swoich spotkań z profesorami, którym wręcza nominacje profesorskie. Wyraził nadzieję, że w przyszłości Polak zdobywca Nagrody Nobla przyjdzie do Pałacu Prezydenckiego jako laureat tego prestiżowego wyróżnienia, zdobytego za badania prowadzone w kraju.

– Chciałbym bardzo, żeby uzyskał ją człowiek polskiej nauki, ale za takie badania, które są prowadzone w naszym kraju – zaznaczył Duda.

Prezydent zaprasza do dialogu

Andrzej Duda przyznał, że w minionych dekadach podejmowano różne próby poprawy sytuacji polskiej nauki i pozycji uczelni na świecie, jednak nie były one w pełni skuteczne. Podkreślił, że to wielkie wyzwanie stoi teraz przed nowym ministrem.

Prezydent wyraził zadowolenie z deklaracji Marcina Kulaska dotyczących prowadzenia dialogu ze środowiskiem naukowym.

– Proszę o dialog także ze mną, bo uważam, że jest on ważny. Rzecz jasna nie we wszystkich sprawach będziemy się zgadzać, ale zawsze możemy rozmawiać i wierzę głęboko, że tak będzie – podsumował.

Najpilniejsze wyzwania nowego ministra to m.in. reforma PAN

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed nowym ministrem nauki jest reforma Polskiej Akademii Nauk (PAN). Projekt zmiany ustawy o PAN, opublikowany w lipcu 2024 roku, wywołał silne emocje i sprzeciw w środowisku akademickim. Kluczowe propozycje obejmują przeniesienie nadzoru nad PAN z rąk premiera na ministra nauki, zmiany w strukturze organizacyjnej akademii oraz możliwość zamykania instytutów decyzją ministra. Akademicy zarzucili projektowi brak przejrzystości.

Minister stanie także przed zadaniem ukończenia prac nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Planowane zmiany obejmują m.in. uprawnienie ministra do zamykania niepublicznych uczelni wyższych, zwiększenie stypendiów socjalnych oraz wprowadzenie zachęt finansowych wspierających łączenie uczelni. Reforma ma również rozwiązać problemy związane z systemem wizowym dla studentów spoza UE oraz wprowadzić limity przyjęć dla cudzoziemców na polskich uczelniach.

Żródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl