Niższe składki ZUS – na czym polega „mały ZUS”?
Mały ZUS dla drobnych przedsiębiorców ma stanowić wsparcie w rozwoju firmy. Przedsiębiorcy, którzy zrealizują określone warunki, będą mogli opłacać obniżone składki na ubezpieczenie społeczne.
Iwona Kowalska-Matis dla money.pl: Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok (np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął), przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję.
Żeby skorzystać z "małego ZUS-u" przedsiębiorca nie może przekroczyć 30-krotności minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Za 2018 r. kwota ta wynosi 63 tys. zł.
Niższe składki ZUS. Kto nie będzie mógł skorzystać z oferty?
Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z „małego ZUSu”. Program nie dotyczy przedsiębiorców, którzy w zeszłym roku prowadzili także inną pozarolniczą działalność:
- artyści
- twórcy
- wspólnicy spółek (jawna, komandytowa, jednoosobowa spółka z o.o., partnerska)
- osoby prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę
- osoby wykonujące wolny zawód
Żeby skorzystać z programu "mały ZUS" przedsiębiorcy muszą zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz o „Małym ZUSie":
Z tego rozwiązania można skorzystać bez względu na długość życia firmy. I mamy nadzieję, że zrobią to również ci, którzy obecnie pozostają w tzw. szarej strefie. Warunkiem jednak jest prowadzenie przez 60 dni w roku poprzednim działalności gospodarczej.
Najbogatsze gminy, województwa i miasta w Polsce [RANKING 20...
