Małgorzata Jamroży znana jako Margaret urodziła się 30 czerwca 1991 r. w Stargardzie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. I.J. Paderewskiego w Choszcznie w klasie klarnetu i saksofonu. Po wypadku, w wyniku którego uszkodziła przegrodę nosową, porzuciła grę na instrumentach na rzecz śpiewu jazzowego.
Jak wyznała w rozmowie z Karoliną Sulej, ucieczka w muzykę nie była przypadkowa. - Zostałam zgwałcona. Jako dziesięcioletnia dziewczynka - powiedziała, podkreślając, że od tego czasu każdą wolną chwilę poświęcała muzyce. Ciężko było jej pogodzić się z tym, co się stało, a psychiatra, do którego zabrali ją rodzice przepisał lekarstwa i stwierdził: "takie wrażliwe te nastolatki".
"Wybrałam życie"
Kariera Margaret przyspieszyła, kiedy w 2012 r. wystąpiła podczas koncertu Trendy na festiwalu TOPtrendy z piosenką "Thank You Very Much". Została tam zauważona przez szwedzkich producentów i zgodziła się na proponowaną przez nich współpracę.
- Kiedy na rynku ukazywał się mój pierwszy singiel "Thank you very much", byłam na lekach i miałam za sobą próbę samobójczą. A tu przychodzą panowie i mówią: "Zostaw to, robimy karierę". Jak mogłam odmówić? Wybrałam życie - opowiada wokalista w osobistej rozmowie.
- W środku byłam krucha, niepoukładana, zalękniona. A ta Margaret dodawała Gosi siły. Nikt nie widział, że nie świecę własnym światłem, że to tylko cekiny z moich sukienek odbijają reflektory. Nosiłam taką zbroję - przyznała.
Gdzie szukać pomocy?
Myśli samobójcze mogą pojawiać się z wielu powodów. Miewają je również osoby, które nie cierpią na żadne zaburzenia psychiczne, a borykają się z problemami w związku, finansowymi czy z utratą pracy. Bez względu na przyczynę takich myśli, warto poszukać pomocy i poprosić o nią.
W kryzysowych sytuacjach można zadzwonić pod numer 112, możliwe jest również zgłoszenie się do psychiatrycznej izby przyjęć. W przypadku występowania nasilonych chęci targnięcia się na własne życie możliwa jest również hospitalizacja psychiatryczna w trybie nagłym. Pomoc można także uzyskać, dzwoniąc na bezpłatny telefon zaufania. Dla dorosłych obowiązuje numer telefonu 116 123 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14.00–22.00) – połączenia są bezpłatne, a numer rekomenduje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji. W przypadku dzieci i młodzieży, telefon zaufania ma numer 116 111 – działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Istnieje również możliwość napisania prywatnej wiadomości. Wtedy należy wejść na stronę 116111.pl
Młodzież oraz dzieci mogą skorzystać z czatu i porozmawiać, jak i poprosić o wsparcie. Istnieje również Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12, który jest bezpłatny i czynny całą dobę. Listę dostępnych numerów, pod które możesz zgłosić się o pomoc, znajdziesz na forum przeciw depresji.
lena, rs
