Mark Brzezinski dziękuje bohaterom powstania Warszawskiego w 80. rocznicę walk o wolność. Poruszające wideo Ambasady USA w Polsce

Amelia Andryszczyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Ambasada Stanów Zjednoczonych opublikowała poruszające wideo, które upamiętnia bohaterów powstania walczących za wolność. Lektorem materiału jest sam Mark Brzezinski.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce składa hołd

1 sierpnia 2024 r. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie opublikowała wideo, w którym hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, w imieniu narodu amerykańskiego, oddaje Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

80 lat temu, w sercu Europy, Warszawa stanęła w ogniu walki. Zwykli, niezwykli ludzie walczyli o wolność i godność, mierząc się z tyranią. Potrafili rozpalić iskierkę nadziei, która prowadziła ich przez najciemniejsze chwile i najtrudniejsze momenty. Dziękujemy Wam, bohaterowie, za Waszą odwagę, za Wasze poświęcenie, za to, że pokazaliście, czym jest prawdziwa miłość do ojczyzny - powiedział ambasador.

Walka za wolność

Ambasador podkreślił to, jak ważna jest dzisiaj pamięć o tych, którzy walczyli za wolność ojczyzny 80 lat temu, bo na przestrzeni tych dziesięcioleci, to niezmiennie jedna z największych wartości.

Każda kropla polskiej krwi przelana w obronie Warszawy przypomina nam o tym, jak wysoka jest cena wolności. Dzisiaj składamy hołd tym, którzy postawili wszystko na jedną kartę - podkreśla Marek Brzezinski

Podróż po Warszawie tamtych dni

Materiał ukazuje podróż po Warszawie, w której uczestniczą Pani Irena Krajewska i Profesor Leszek Żukowski. Towarzyszą im w niej major Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych - Andrew Chen - oraz major Armii Stanów Zjednoczonych - Kelly Keene.

Powstanie Warszawskie - krótka historia

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni walki trwały ostatecznie ponad dwa miesiące. W ich czasie w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Mieszkańców Warszawy, którym udało się przeżyć, pozostało ok. 500 tys. Wypędzono ich jednak ze zniszczonego miasta, które potem zostało niemal całkowicie zburzone przez Niemców.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pikuś
Może przypomnijmy, że USrael wspiera obecnie faszystowską UPAinę, obwywatele której w formacjach SS Galizien strzelali do rannych powstańców leżą[wulgaryzm]h w łóżkach, więc jego hipokryzja JAK ZAWSZE W US, nie ma żadnych granic. O Wołyniu nawet nie wspomnę. Kasa jak wiemy w USraelu nie śmierdzi, a ludzie mają krótką pamięć.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl