Race for the Cure to największe na świecie, wydarzenie edukacyjne i charytatywne poświęcone rakowi piersi.
Pierwszy taki bieg odbył się w Dallas w 1983 roku. Jego organizatorką była Nancy G. Brinker, założycielka organizacji Susan G. Komen, której siostra zmarła na raka piersi. Brinker chciała w ten sposób uczcić pamięć siostry oraz zapewniać wsparcie innym.
Bieg okazał się sukcesem i obecnie na całym świecie odbywa się ich corocznie ponad 150. Biegi Race for the Cure co roku gromadzą około miliona uczestników. Dzięki działaniom fundacji, Polska znalazła się w grupie Think Pink Europe, zrzeszającej organizacje walczące z rakiem piersi. Fundacja wybrała Gdańsk, ponieważ miasto to jest symbolem solidarności.
Honorowym ambasadorem biegu została pani Danuta Wałęsa oraz gdański profesor, onkolog Jacek Jassem.
W niedzielę, 30 września Gdańsk połączył się solidarnie z Atenami, Brukselą, Antwerpią, Namurem, Sarajewem oraz Tbilisi. Na całym świecie Race for the Cure ma jeden wspólny wizerunek. Osoby dotknięte rakiem piersi biegną w różowych koszulkach, celebrując życie. Pozostali uczestnicy, wyrażając gest solidarności w walce z rakiem piersi, zakładają koszulki białe. Wspólnym biegiem upamiętniamy tych, których już z nami nie ma.
Ewa Minge o walce z chorobą. Co dało jej siłę?
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: