Spis treści
Google wspiera edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa
Obie polskie uczelnie znalazły się w gronie 17 ośrodków akademickich z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, które otrzymały granty Google na rozwój programów związanych z cyberbezpieczeństwem. Całkowity budżet programu „Google.org Cybersecurity Seminar” wynosi 17 mln dolarów, z czego polskie instytucje akademickie podzielą się milionem dolarów.
– Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie, które dotyczy nas wszystkich. Jesteśmy przekonani, że inwestycja w edukację w tym obszarze to budowa bezpieczniejszej przyszłości dla nas i naszego kraju – Szefowa Google Polska, Magdalena Kotlarczyk, podkreśliła wagę inwestowania w edukację w tym obszarze
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Google Cloud, Artur Kuliński, zwrócił uwagę na wzrastające zagrożenia cyfrowe oraz odpowiedzialność firmy za bezpieczeństwo użytkowników:
– Żyjemy w czasach rosnących cyberzagrożeń. A z drugiej strony ogromna liczba użytkowników Google'a i jego rola jako dostawcy usług w sieci sprawiają, że mocno poczuwamy się do odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych użytkowników i internetu – mówił.
Pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa nie zabraknie
Według szacunków Unii Europejskiej na rynku pracy brakuje około pół miliona specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.
– Świat, Europa, Polska po prostu potrzebują więcej ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jeśli wybierzecie tę drogę, to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę powiedzieć: pracy w tym obszarze nie zabraknie – zwróciła się do studentów Kotlarczyk.
Prof. Michał Banaszak, prorektor ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką UAM, zaznaczył, że grant umożliwi przeprowadzenie kursów dla co najmniej kilkudziesięciu studentów.
– Zorganizujemy szkolenia, które nauczą nowych, bezpiecznych zachowań w świecie cyfrowym. Będziemy też szkolić z nowych technologii, nauczymy studentów korzystania z klasycznych narzędzi związanych z kryptografią. Wprowadzimy również elementy informatyki kwantowej – zapowiedział.
W szkoleniach wezmą udział również studenci i pracownicy Wydziału Prawa UAM.
Z kolei dr Marek Porzeżyński, kierownik grantu na Politechnice Warszawskiej, wyjaśnił, że dofinansowanie umożliwi przeszkolenie studentów z wydziałów Administracji i Nauk Społecznych, Zarządzania oraz Mechaniczno-Technicznego.
– Umowa z Google zakłada przeszkolenie 200 specjalistów. Następnie te osoby będą przeprowadzały szkolenia z podstaw cyberbezpieczeństwa w co najmniej 250 organizacjach społecznych, m.in. w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – dodał.
Proces wyboru 17 uczelni, które otrzymały granty Google, przeprowadziła organizacja Virtual Routes – European Cyber Conflict Research Initiative (Europejska inicjatywa Badań nad Konfliktami Cybernetycznymi).
Prof. Banaszak podsumował: „Wszystkie te działania mają po prostu służyć zwiększeniu naszego bezpieczeństwa. A kiedy będziemy bezpieczni, będziemy też szczęśliwi”.
