MKOl i Algierski Komitet Olimpijski krytykują „ciągłe i bezpodstawne ataki” na Imane Khelif. Tymczasem pięściarka odpowiada sesją w „Vogue”

Jacek Kmiecik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wyjaśnił, dlaczego zdecydował się na przyjęcie algierskiej pięściarki Imane Khelif na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu, mimo że rok wcześniej nie przeszła testu płci. Zwyciężczyni turnieju olimpijskiego w wadze do 66 kg planuje podjąć kroki prawne po ujawnieniu, że w rzeczywistości jest mężczyzną. Na razie jednak znalazła się na okładce listopadowego wydania magazynu „Vogue Arabia”.

W finale igrzysk olimpijskich Paryż 2024 Imane Khelif pokonała reprezentantkę Chin Yang Liu. To zwycięstwo było pierwszym triumfem Algierii w historii boksu kobiet na igrzyskach olimpijskich. W 1/8 finału włoska pięściarka Angela Carini odmówiła kontynuowania walki z Khelif. Walka zakończyła się po 46. sekundach. Carini odmówiła kontynuowania starcia i zapłakana opuściła ring.

Francuski dziennikarz Jaffar Ait Audia opublikował raport z zakończonego w 2023 roku testu płci Khelif. Według raportów medycznych, u algierskiej pięściarki zdiagnozowano jądra i mikropenis.

Tymczasem Jacques Young, endokrynolog ze szpitala Bicetre w Paryżu, który według doniesień był współautorem oceny, zasugerował w rozmowie z Deutsche Welle, że jego nazwisko wykorzystano do rozpowszechniania fałszywych informacji i działań antytransseksualnych.

Szpital nie potwierdził autentyczności oceny płci Khelif

Szpital nie potwierdził autentyczności oceny, informując DW, że „nie udziela żadnych informacji dotyczących tajemnicy lekarskiej, a w szczególności nie precyzuje, czy dana osoba konsultowała się z lekarzem, czy nie”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nie chciał komentować „niezweryfikowanych dokumentów, których pochodzenia nie można potwierdzić”, ale stwierdził, że rozumie, iż Khelif „przygotowuje pozew w odpowiedzi na najnowsze doniesienia”.

Ocenę, która rzekomo powstała w czerwcu 2023 roku, szeroko udostępniono w mediach i mediach społecznościowych, w tym przez Riley Gaines i Sharron Davies, dwie byłe pływaczki, które otwarcie sprzeciwiały się dopuszczaniu kobiet transseksualnych do rywalizacji w kategorii kobiet.

„Te roszczenia, pojawiające się od kilku miesięcy, są całkowicie bezpodstawne i sprzeczne z wartościami i zasadami ruchu olimpijskiego”

– oświadczył Algierski Komitet Olimpijski (COA).

COA i MKOl skrytykowały bezpodstawne oskarżenia Khelif

COA skrytykował „ciągłe i bezpodstawne ataki” na Khelif po tym, jak wyciekła niezweryfikowana ocena medyczna rzekomo wykazująca, że ​​u paryskiej złotej medalistki olimpijskiej w boksie stwierdzono obecność jąder i brak macicy.

„Te ataki, często oparte na bezpodstawnych oskarżeniach, mają na celu zszarganie wizerunku sportowca, który przyniósł honor naszemu narodowi na arenie międzynarodowej. Zdecydowanie potępiamy te próby destabilizacji, które nie mają miejsca w świecie sportu”

– przekazał COA w oświadczeniu dla Deutsche Welle.

„Wszyscy sportowcy biorący udział w turnieju bokserskim na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 przestrzegali zasad zgłoszeń i rejestracji do zawodów, a także wszystkich obowiązujących przepisów medycznych przyjętych przez Unię Bokserską Paryż 2024 (PBU). Podobnie jak w poprzednich olimpijskich zawodach bokserskich, płeć i wiek sportowców ustalano na podstawie danych paszportowych”

– wyjaśnił COA w oświadczeniu.

„Iman Khelif wniosła pozew przeciwko osobom, które komentowały jej sytuację podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, a także przygotowuje działania prawne w odpowiedzi na ostatnie doniesienia. W trakcie trwania procesu MKOl nie będzie komentował doniesień mediów o dokumentach, których pochodzenia nie można potwierdzić”

– cytuje wypowiedź służby prasowej MKOl.

Sesja zdjęciowa algierskiej pięściarki dla „Vogue Arabia”

Khelif, którego magazyn modowy „Vogue Arabia” określił jako „redefiniującą arabskie piękno”, pozowała jako gwiazda numeru „Made in Arabia” do sesji zdjęciowej w eleganckich garniturach i wyrazistej odzieży wierzchniej.

W wywiadzie dla „Vogue” Khelif kontrowersje wokół jej płci nazwała „bardzo trudnym doświadczeniem”.

– Mimo że zdobyłam złoty medal, to jedno wydarzenie wydawało mi się jak całe życie. Udało mi się to wszystko pokonać dzięki wierze w Boga, w siebie i w swoje marzenie. Bez takich testów nigdy nie zostałabym mistrzynią

– zauważyła.

MKOl i Algierski Komitet Olimpijski krytykują „ciągłe i bezpodstawne ataki” na Imane Khelif. Tymczasem pięściarka odpowiada sesją w „Vogue”
@voguearabia/X
MKOl i Algierski Komitet Olimpijski krytykują „ciągłe i bezpodstawne ataki” na Imane Khelif. Tymczasem pięściarka odpowiada sesją w „Vogue”
@voguearabia/X
MKOl i Algierski Komitet Olimpijski krytykują „ciągłe i bezpodstawne ataki” na Imane Khelif. Tymczasem pięściarka odpowiada sesją w „Vogue”
@voguearabia/X
MKOl i Algierski Komitet Olimpijski krytykują „ciągłe i bezpodstawne ataki” na Imane Khelif. Tymczasem pięściarka odpowiada sesją w „Vogue”
@voguearabia/X

Ze względu na swoje skromne pochodzenie społeczne podzieliła się z „Vogue” szczegółami życia pełnego poświęcenia i ubóstwa.

–Sprzedawałam chleb przy drodze i zbierałam plastik, aluminium i żelazo, aby zaoszczędzić pieniądze na dojazd na siłownię i z powrotem. Mój trener, Mohamed Chaoua, zawsze mówił mi, że pewnego dnia zostanę mistrzynią olimpijską. Nauczył mnie, jak jest to ważne i wartościowe. Poświęciłam wiele dziedzin – w życiu osobistym, w edukacji. Zrobiłam wszystko, aby osiągnąć szczyt

– oznajmiła.

Oprócz sesji zdjęciowej dla „Vogue” Imane wzięła udział w swoim pierwszym pokazie mody – „Bottega Veneta” na Milan Fashion Week (Modowy Tydzień w Medioanie). Wyjątkowa historia pięściarki uczyniła z niej bohaterkę narodową w Algierii i inspirację dla dziewcząt na całym świecie. Jako muzułmanka i Algierka, reprezentuje nowe pokolenie, które kwestionuje stereotypy i przełamuje bariery. Jest chwalona za sposób, w jaki łączy siłę i kobiecość, odzwierciedlając nową erę piękna.

Na zdjęciu Khelif pozuje w kreacjach „Bottega Veneta”, „Balenciaga”, „Gucci”, „Loewe”.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl