Młode pokolenie Schumana z Trójmorza nie chce Unii Europejskiej jako superpaństwa

Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak
Wydarzeniem relacjonowanym intensywnie przez liczne media w ostatnich dniach stało się „Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu” (Trimarium Schuman’s Young Generation Forum, TSYG) w Krasiczynie na Podkarpaciu koło Przemyśla. Wzięło w nim udział około 150 młodych aktywnych społecznie przedstawicieli prawie wszystkich krajów Trójmorza, a wśród nich byli między innymi przedstawiciele Słowenii, Chorwacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Austrii, Słowacji, Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, a także zaproszeni goście z innych krajów Europy takich jak Holandia, Belgia i Gruzja. Forum odbywało się w roku rozpoczynającym obchody 60 rocznicy śmierci Roberta Schumana.

Zadaniem tej inicjatywy jest integrowanie i budowanie wspólnoty aktywnych społecznie młodych ludzi, symbolicznie w wieku od 25 do 35 lat, w tym młodych parlamentarzystów z Trójmorza. Wydarzenie to inicjuje integrację młodych liderów, co w dalszej kolejności ma przechodzić w systematyczny rozwój struktur organizacyjnych i realizację projektów. Celem forum było zapoczątkowanie wielu ważnych, z perspektywy wszystkich państw, projektów oraz struktur organizacyjnych Młodego Pokolenia na rzecz wspierania budowy Wspólnoty Narodów Trójmorza, krajów leżących na obszarze pomiędzy Morzem Czarnym, Adriatykiem i Bałtykiem, jako prototypu Wspólnoty Narodów Europy wg koncepcji Schumana.

„Demokracja będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale”

Szczególną uwagę zwracano na takie zagadnienia jak: rozwój, edukacja, formacja oraz promocja młodych kadr do podejmowania różnych funkcji, zadań i stanowisk w organizacjach społecznych, gospodarczych, politycznych i innych w obrębie Trójmorza i Wspólnoty Europejskiej w celu powrotu do Europy Schumana poprzez współpracę i tworzenie solidarnej wspólnoty osób będących członkami Młodego Pokolenia Schumana. W procesie realizacji tych zamierzeń kładzie się nacisk na wdrażanie zasad i norm wynikających z myśli chrześcijańsko-społecznej przy realizacji projektów w obszarze społecznym, kulturowym, edukacyjnym, ekonomicznym. Takie podejście stosował Czcigodny Sługa Boży Robert Schuman, który twierdził, że demokracja będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale.

Realizacja tych celów ma być związana z rozwojem kariery zawodowej poszczególnych jego członków, budowaniem struktur organizacyjnych i instytucjonalnych, tak aby tworzyć silny organizm o charakterze wspólnotowym, który działa w duchu, stylu i modelu Schumana, budując jedność, solidarność i pokój w jej obrębie, Wspólnoty Narodów Trójmorza i w całej Europie.

Bardzo ważnym komunikatem, wyrażanym przez przedstawicieli państw obecnych w Krasiczynie, jest potrzeba utrwalania tożsamości narodowej, własnej kultury, suwerenności we wszystkich wymiarach państwa i otwartości na budowanie wspólnoty z innymi narodami Trójmorza, co wydaje się szczególnie mocno wybrzmiewać w sytuacji kiedy ostatnio, wielu polityków w Brukseli i Berlinie naciska na przyspieszanie budowy superpaństwa, czemu bardzo mocno sprzeciwiał się Robert Schuman: „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji”. Tę wypowiedź Schumana przedstawiono w Krasiczynie na dużych posterach w językach narodowych krajów Trójmorza.

Młode Pokolenie Schumana ma swoje cele

Do podejmowanych zagadnień na forum, które w dalszej kolejności mają być realizowane w ciągu następnego roku przez Młode Pokolenie Schumana z Trójmorza należą:

  • Trójmorze jako idea i organizm oparty na podobnej kulturze, tradycji, historii oraz wspólnocie losów i zainteresowań.
  • Wspólna historia kluczem do integracji.
  • Forum Młodych Parlamentarzystów Inicjatywy Trójmorza.
  • Model współpracy narodów Trójmorza w koncepcji Schumana w przestrzeni kultury, nauki, edukacji, gospodarki i polityki.
  • Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja energetyczna z ludzką twarzą w krajach Trójmorza.
  • Projekty edukacyjne i Hi-Tech jako siła napędowa Inicjatywy Trójmorza w dobie zmieniających się modeli ekonomicznych.
  • Szkoła Służby Społecznej i Politycznej jako możliwy integrator siły naukowej, eksperckiej i ideologicznej młodych liderów Trójmorza.
  • Współpraca naukowa w kontekście rozwoju biznesu, gospodarki i handlu w krajach Trójmorza.
  • Trójmorska Akademia Stosowanej Myśli Chrześcijańskiej i Społecznej: edukacja skoncentrowana na wartościach.
  • Polityka rodzinna w koncepcji holistycznego rozwoju człowieka i odbudowy kondycji psychicznej, intelektualnej i duchowej młodych pokoleń.
  • Budowanie relacji między ludźmi poprzez współpracę wolontariuszy w działaniach społecznych jako szansa dla młodzieży z Trójmorza oraz aktywizacja obywatelska.
  • Znaczenie wojska w budowaniu patriotyzmu w Trójmorzu opartego na etosie żołnierza jako patrioty w obronie wspólnych granic.
  • Potencjał myśli technicznej w kształtowaniu modelu gospodarki prowadzącej do zwiększenia wymiany handlowej między narodami Trójmorza.

Oryginalne przedsięwzięcie, które młoda generacja z Trójmorza podjęła ma niezwykle strategiczne i przyszłościowe znaczenie dla rozwoju relacji pomiędzy państwami w naszym regionie, co wydaje się szczególnie ważne na tle wojny na Ukrainie i superpaństwowych

zamierzeń niektórych polityków z Zachodu. Można antycypować, że młodzi z Trójmorza dojrzeli do podejmowania odpowiedzialności za kształtowanie w przyszłości wspólnoty naszego regionu, wzmacniania wspólnej kultury i tradycji chrześcijańskiej oraz budowania silnej gospodarki przez zwiększanie wymiany handlowej w Trójmorzu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl