Muzeum, Sala Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu to miejsce bardzo mocno związane z serialem „Ojciec Mateusz”. Można tu oglądać figury woskowe głównych bohaterów serialu Ojciec Mateusz oraz odwzorowane wnętrza serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji.
W piątek, 21 sierpnia, do oglądania muzeum trzeba było stanąć w długiej kolejce. Wśród oczekujących byli turyści z najodleglejszych stron.
Zobaczyć można także bardzo realistyczne figury głównych bohaterów wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych w otoczeniu scenografii przeniesionej wprost z planu zdjęciowego. To wielka gratka dla miłośników serialu, który wciąż cieszy się niesłabnąca popularnością wśród polskich widzów.
Jest więc Natalia Borowik, serialowa gosposia Ojca Mateusza, grana w filmie przez Kingę Preis, która gotuje w kuchni na plebanii. W swoim gabinecie jest inspektor Orest Możejko, grany w filmie przez Piotra Polka. Serialowy aspirant sztabowy Mietek Nocul, w którego postać wciela się w telewizji Michał Piela obserwuje więźnia w policyjnej celi. Jest także zamyślony Ojciec Mateusz, którego w filmie gra Artur Żmijewski.
- Od kilku miesięcy jest i serialowy Pluskwa grany przez Waldemara Grzelaka oraz siedzący przy biurku sierżant Gibalski grany przez Rafała Cieszyńskiego . To najnowsze postaci, ale zmieniona została także figura Możejki. Jest teraz bardziej na luzie i budzi wśród zwiedzających cieplejsze uczucia – mówi Angelika Stasiak, animator wystawy.
Przez muzeum codziennie przewijają się setki zwiedzających. To nieustannie wielka atrakcja Sandomierza. I serial Ojciec Mateusz, i jego bohaterowie mocno wrośli już w klimat tego miasta. Ojciec Mateusz to jeden z flagowych seriali Telewizji Polskiej, który emitowany jest nieprzerwanie od 2008 roku.
- Jak mówią nasi goście, nie można być w Sandomierzu i nie odwiedzić tego wyjątkowego miejsca. Ludzie szukają u nas śladów serialu: plebanii, komendy policji czy kościoła. Te miejsca znaleźć mogą tylko u nas – mówi Angelika Stasiak, zapraszając do muzeum.
Wszystkie pomieszczenia zostały zaaranżowane na wzór serialowych wnętrz, a wyposażono je także w oryginalne elementy scenografii. - Na powierzchni około trzystu metrów kwadratowych stworzono przestrzeń, która wiernie oddaje klimat z najbardziej popularnych miejsc serialu „Ojciec Mateusz”. Turyści wejdą więc do kościoła, odwiedzą pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Atmosferę serialu buduje także muzyka z serialu oraz zapachy charakterystyczne dla poszczególnych miejsc, na przykład w pałacu biskupa - zapach kwiatów, a w kościele - kadzidła.
- Wszystkie prezentowane woskowe figury serialowych bohaterów są naturalnych rozmiarów. Co najważniejsze, można robić zdjęcia do woli i fotografować się z nimi. Chętnych na takie sesje fotograficzne nie brakuje. Ostatnio bardzo chętnie zwiedzający przysiadają się do filmowego Pluskwy. Ta postać budzi wielką sympatię – mówi Angelika Stasiak.
Muzeum, Sala Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu zostało otwarte na początku 2017 roku. Wystawa mieści się w kamienicy numer 5 przy staromiejskim Rynku. Stworzył ją Artur Wnuk, sandomierski przedsiębiorca w porozumieniu z producentem „Ojca Mateusza” i Telewizją Polską. Wnętrza zaprojektował Jacek Mocny, scenograf serialu. Muzeum zwiedzić można w około 30 minut. Czynne jest Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach od 9 do 18.
W budynku na parterze funkcjonuje sklepik z pamiątkami, w którym można kupić oryginalne gadżety opatrzone znakiem Ojciec Mateusz. Są więc koszulki, kubki, długopisy, breloczki, ciasteczka, pocztówki – wszystko, co może stanowić pamiątkę z tego miejsca i kojarzyć się z serialem i jego bohaterami.
