MŚ siatkarzy. Biało-czerwoni przed ogromną szansą. Mogą być trzecią taką drużyną w historii

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Już w piątek po południu meczem Brazylii z Kubą w Lublanie rozpoczną się organizowane w Polsce i Słowenii mistrzostwa świata siatkarzy. Tytułu po raz drugi z rzędu bronić będzie Reprezentacja Polski. Do rywalizacji staną łącznie 24 drużyny. Biało-czerwoni w pierwszym meczy zmierzą się z Bułgarią.

Reprezentacja Polski drugi raz z rzędu bronić będzie tytułu w mistrzostwach świata. Gdy w 1990 roku Włosi sięgnęli po tytuł mistrza świata, sukces powtórzyli w dwóch kolejnych edycjach. Potem na parkietach przez trzy kolejne turnieje rządzili Brazylijczycy. Skoro więc Polacy mają na koncie dopiero dwa triumfy, nie wypada nie pójść w ślady wymienionych reprezentacji.

Nowy trener, nowe zestawienie, ośmiu mistrzów świata

Biało-czerwoni zagrają z nowym trenerem i teoretycznie w nowym zestawieniu. W powołanej przez Grbica kadrze na rozpoczynający się w piątek turniej nie brakuje jednak zawodników doświadczonych. W sumie spośród wybranej przez szkoleniowca czternastki aż ośmiu zawodników ma w swoim dorobku co najmniej jeden złoty medal MŚ.

Libero Paweł Zatorski to jedyny, który ma szansę na zostanie mistrzem świata po raz trzeci z rzędu. Był on podstawowym graczem na tej pozycji zarówno w 2014, jak i w 2018 roku. W tegorocznej edycji rozgrywek na pozycji libero towarzyszyć mu będzie Jakub Popiwczak, dla którego będzie to debiut w imprezie tej rangi. Oprócz niego pierwszy raz w mistrzostwach globu zagrają rozgrywający Marcin Janusz, atakujący Łukasz Kaczmarek, przyjmujący Tomasz Fornal i Kamil Semeniuk, a także środkowy Mateusz Poręba.

Siedmiu zawodników będzie bronić tytułu wywalczonego w 2018 roku. Poza Zatorskim są to rozgrywający Grzegorz Łomacz, środkowi Mateusz Bieniek oraz Jakub Kochanowski, przyjmujący Bartosz Kwolek oraz Aleksander Śliwka, a także atakujący Bartosz Kurek, który cztery lata temu został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju.

Poza Zatorskim w polskiej kadrze jest także jeszcze jeden siatkarz, który był w składzie mistrzów świata z 2014 roku - jest to środkowy Karol Kłos. Nie znalazł on się jednak w reprezentacji w 2018 roku, tegoroczny turniej jest więc dla niego szansą na dorównanie kolegom, którzy są podwójnymi mistrzami globu.

– Byłoby miło zostać drugi raz mistrzem świata. Zazdroszczę moim kolegom, którym udało się to w 2018 roku, bo bycie podwójnym mistrzem globu to jest coś i nikt im tego nie zabierze. Byłoby to coś niesamowitego i ładna klamerka, zamknięcie mojej gry w reprezentacji – przyznał środkowy.

Mimo że zespół przeszedł małą rewolucję pod wodzą nowego trenera, nie można mówić, że jest to młody i niedoświadczony skład. Średnia wieku polskiej reprezentacji biorąc pod uwagę roczniki siatkarzy wynosi 28 lat. Najstarszy jest Łomacz, który w tym roku skończy 35 lat, natomiast najmłodszy jest debiutujący w tym sezonie w biało-czerwonych barwach Poręba, który ma 23 lata.

Skład reprezentacji Polski na MŚ:

  • rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz;
  • atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek;
  • środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba;
  • przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka;
  • libero: Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski.

Mistrzostwa świata siatkarzy. Terminarz meczy

Na tegorocznej imprezie 24 reprezentacje zostały podzielone na sześć grup. Każda z drużyn w fazie grupowej rozegra trzy spotkania, a ten etap rywalizacji potrwa od 26 do 31 sierpnia.

Polacy trafili do grupy C, w której zmierzą się w katowickim Spodku kolejno z Bułgarią, Meksykiem oraz Stanami Zjednoczonymi.
Z każdej grupy do 1/8 finału awansują po dwa czołowe zespoły, a także cztery najlepsze spośród tych, które zajmą trzecie miejsca. Od 1/8 finału - początek 3 września - zmagania będą toczyć się systemem pucharowym.

W 1/8 finału organizatorzy turnieju, czyli Polska oraz Słowenia, będą rozstawieni ewentualnie z jedynką oraz dwójką, w zależności od tego, który z nich lepiej zaprezentuje się w fazie grupowej. Ten etap rywalizacji - zakończy się 6 września. Zwycięzcy awansują do ćwierćfinałów, które zostaną rozegrane 7 i 8 września w - podobnie jak wcześniejszy etap - Gliwicach i Lublanie. 10 września odbędą się półfinały, a mistrz świata wyłoniony zostanie w niedzielę 11 września.

W sumie zamiast pierwotnie planowanych 70 spotkań odbędą się 52. W drodze do triumfu trzeba będzie rozegrać siedem meczów, jak m.in. w piłkarskim mundialu czy wielkoszlemowych turniejach tenisowych.

Podział na grupy:

  • grupa A, Katowice: Portoryko, Serbia, Tunezja, Ukraina
  • grupa B, Lublana: Brazylia, Kuba, Japonia, Katar
  • grupa C, Katowice: Bułgaria, Meksyk, Polska, USA
  • grupa D, Lublana: Kamerun, Francja, Niemcy, Słowenia
  • grupa E, Lublana: Kanada, Chiny, Włochy, Turcja
  • grupa F, Lublana: Argentyna, Egipt, Iran, Holandia

Terminarz grupy C:

piątek, 26 sierpnia

USA - Meksyk (godz. 17.30)
Polska - Bułgaria (20.30)

niedziela, 28 sierpnia

USA - Bułgaria (17.30)
Polska - Meksyk (20.30)

wtorek, 30 sierpnia

Meksyk - Bułgaria (17.30)
Polska - USA (20.30)

PAP/ PolskaTimes.pl

od 16 lat

lena

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl