MSZ zaniepokojone zmianą właściciela logo Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Zaleca wystąpienie z organizacji

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
MSZ zaleca wystąpienie z Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
MSZ zaleca wystąpienie z Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Fot. Adam Jankowski
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie zmianą właściciela logo Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Do sieci należy wiele punktów znajdujących się w Polsce, jednak MSZ zaleca wystąpienie z organizacji. Na ten krok zdecydowały się już oba województwa pomorskie, a na produktach wytwarzanych w tych miejscach nie będzie już widniało logo z białą czapką kucharską, nożem i widelcem.

Jakie są powody rezygnacji z projektu?

Jednym z powodów rezygnacji z projektu, w którym uczestniczono od 2010 roku, ma być zmiana właściciela znaku towarowego Culinary Heritage. Od sierpnia 2021 r. jest nim organizacja pozarządowa Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Latgale na Łotwie, a zmiana właściciela znaku nie była konsultowana z innymi członkami sieci. Podmiot ma wymagać również dodatkowych opłat licencyjnych.

MSZ wyraziło swoje zaniepokojenie

Nowy właściciel ma wyrażać zamiary ekspansji globalnej, i to właśnie dlatego sprawa wzbudziła zaniepokojenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W rekomendacji ministerstwa czytamy, że przekształcenie sieci może budzić wątpliwości, co do jej przejrzystości i prawidłowości podjętych czynności prawnych. Niepokój resortu budzi również ukierunkowanie rozwoju Dziedzictwa Kulinarnego poza Europę - na obszary geopolityczne "niekoniecznie promowane w polityce zagranicznej państwa".

Nieoficjalnie mówi się o próbie wejścia organizacji na rynek rosyjski, co stoi to w sprzeczności z interesem państwa polskiego. Ministerstwo zaleca wszystkim członkom wystąpienie z organizacji.

Pomorze już wystąpiło z organizacji

Województwo pomorskie podjęło już decyzję o wystąpieniu z organizacji, a zachodniopomorskie swoją decyzję oprze o zalecenia MSZ-u, które są już znane. Możemy spodziewać się więc, że decyzja będzie taka sama jak w przypadku województwa pomorskiego.

- Zarząd województwa pomorskiego podjął decyzję o zakończeniu projektu, o czym poinformował zarówno producentów, przetwórców, jak i przedstawiciela właściciela znaku towarowego - koordynatora globalnego - tłumaczył Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Źródło: gk24.pl

lena

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl