Jakie są powody rezygnacji z projektu?
Jednym z powodów rezygnacji z projektu, w którym uczestniczono od 2010 roku, ma być zmiana właściciela znaku towarowego Culinary Heritage. Od sierpnia 2021 r. jest nim organizacja pozarządowa Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Latgale na Łotwie, a zmiana właściciela znaku nie była konsultowana z innymi członkami sieci. Podmiot ma wymagać również dodatkowych opłat licencyjnych.
MSZ wyraziło swoje zaniepokojenie
Nowy właściciel ma wyrażać zamiary ekspansji globalnej, i to właśnie dlatego sprawa wzbudziła zaniepokojenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W rekomendacji ministerstwa czytamy, że przekształcenie sieci może budzić wątpliwości, co do jej przejrzystości i prawidłowości podjętych czynności prawnych. Niepokój resortu budzi również ukierunkowanie rozwoju Dziedzictwa Kulinarnego poza Europę - na obszary geopolityczne "niekoniecznie promowane w polityce zagranicznej państwa".
Nieoficjalnie mówi się o próbie wejścia organizacji na rynek rosyjski, co stoi to w sprzeczności z interesem państwa polskiego. Ministerstwo zaleca wszystkim członkom wystąpienie z organizacji.
Pomorze już wystąpiło z organizacji
Województwo pomorskie podjęło już decyzję o wystąpieniu z organizacji, a zachodniopomorskie swoją decyzję oprze o zalecenia MSZ-u, które są już znane. Możemy spodziewać się więc, że decyzja będzie taka sama jak w przypadku województwa pomorskiego.
- Zarząd województwa pomorskiego podjął decyzję o zakończeniu projektu, o czym poinformował zarówno producentów, przetwórców, jak i przedstawiciela właściciela znaku towarowego - koordynatora globalnego - tłumaczył Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Źródło: gk24.pl
lena
