Msza krzyżma świętego. Co to za liturgia i kiedy się odbywa?

Damian Świderski
Wideo
od 7 lat
Msza krzyżma świętego jest mszą eucharystyczną, która odbywa się jeszcze przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego. Czym różni się od liturgii w tzw. Święte Trzy Dni Odkupienia, kto ją sprawuje i na czym polega?
Msza Krzyżma świętego poprzedza Triduum Paschalne. Podczas tej mszy kapłani święcą oleje i odnawiają swoje przyrzeczenia. Na fotografii, msza krzyżma
Msza Krzyżma świętego poprzedza Triduum Paschalne. Podczas tej mszy kapłani święcą oleje i odnawiają swoje przyrzeczenia. Na fotografii, msza krzyżma z początków XX wieku Wikimedia Commons/P Villanueva Messe im Lateran via public domein

Co to krzyżmo?

Krzyżmo nie jest dziwną odmianą słowa krzyż. Jest to mieszanina oliwy oraz balsamu. Krzyżma używa się do namaszczenia, gdy kapłan udziela sakramentów, takich jak: chrzest, bierzmowanie, śluby wieczyste, święcenia kapłańskie, konsekracja biskupia, a nawet przy konsekracji samych kościołów i stojących w nich ołtarzy.

Jak odprawia się Mszę krzyżma świętego?

Msza krzyżma świętego jest mszą eucharystyczną. Nazywa się ją też mszą olejów. Sprawuje się ją zawsze w Wielki Czwartek przed południem. Mimo że odbywa się w pierwszym dniu Triduum Paschalnego, to msza krzyżma świętego do niego nie należy. Liturgię odprawia biskup. Msza powinna odbywać się w katedrze, aczkolwiek zdarzają się wyjątki. W Krakowie msza ta odbywa się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Podczas mszy gromadzą się wszyscy kapłani danej diecezji a biskup błogosławi oleje dla chorych.

Podczas tej eucharystii święci się trzy oleje tzn. olej chorych, olej katechumenów i olej krzyżma. Błogosławieństwo pierwszego z nich odbywa się przed zakończeniem modlitwy eucharystycznej, a pozostałe dwa po udzieleniu Komunii. Zdarza się jednak, że ze względów duszpasterskich wolno cały obrzęd błogosławieństwa odprawić po liturgii słowa. Według zasad Mszału Rzymskiego możliwe są dwie modlitwy, dzięki którym dokonuje się konsekracji krzyżma świętego. Każda z modlitw składa się z dwóch części. Pierwsza część to anafora wychwalająca Pana Boga i jego wkład w zbawienie ludzkości (śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie). Druga część to prośby do Boga o zstąpienie jego mocy dla uświęcenia oleju.

Dlaczego kapłani odprawiają mszę krzyżma świętego?

Podczas mszy krzyżma, biskup przewodniczący mszy, wykonuje gest tchnienia nad olejem. Poza Mszą krzyżma świętego, taki gest jest rzadko spotykany. Tchnienie ma symbolizować zesłanie Ducha Świętego. Także podczas tej liturgii, kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. Po raz pierwszy ten zwyczaj wprowadził 6 marca 1970 roku, papież Paweł VI. Przyrzeczenia te, mają przypominać kapłanom o tym, że ich posługa musi być mądra. Chodzi też o naśladowaniu Jezusa i jednoczenia się z nim i w służbie Bogu. Wszystko po to, aby ludzie mogliby zostać zbawieni.

Oto msza krzyżma świętego, jaką w czwartek 28 marca 2024 roku, odprawił papież Franciszek

Źródło: misyjne.pl

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl