"Musimy utrzymywać presję". Polska domaga się siódmego pakietu sankcji wobec Rosji

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Polska domaga się kolejnego rozszerzenia unijnych sankcji wobec Rosji. (zdjęcie ilustracyjne)
Polska domaga się kolejnego rozszerzenia unijnych sankcji wobec Rosji. (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Marco Verch, licencja CC-BY
Jak donosi niemiecki dziennik "Welt am Sonntag", Polska wspierana przez kraje bałtyckie (Litwę, Łotwę i Estonię) wzywa inne kraje Unii Europejskiej do dalszego zaostrzenia sankcji wymierzonych w Rosję. Chodzi o całkowity zakaz eksportu technologii, w tym cywilnych, które mogą być wykorzystane także do celów wojskowych. Rozszerzone sankcje miałyby przybrać postać nowego, siódmego pakietu.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz o nowych sankcjach wobec Rosji: Jako Europejczycy musimy działać w sposób skoordynowany

- Chodzi o rozszerzenie sankcji. Naszym zdaniem należy jak najszybciej wprowadzić siódmy pakiet sankcji. Musimy utrzymać presję – powiedział gazecie "Welt am Sonntag" rzecznik prasowy polskiego MSZ Łukasz Jasina. - Idziemy do przodu, cieszymy się poparciem naszych bałtyckich partnerów i mamy nadzieję, że inni Europejczycy również zgodzą się na zaostrzenie sankcji wobec Rosji - dodał Jasina.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz w rozmowie z niemiecką gazetą podkreślił, że "staramy się przekonać naszych partnerów w Europie do wprowadzenia dalszych sankcji wobec Moskwy." - Jako Europejczycy musimy tutaj działać w sposób skoordynowany - mówi.

Niemiecki dziennik ocenia, że wiceminister Przydacz "jest uważany za jednego z najbardziej aktywnych i szanowanych na arenie międzynarodowej polskich dyplomatów". "Welt" zauważa, że odpowiada on w MSZ za departamenty bezpieczeństwa oraz kraje wschodnie, w tym za relacje z Białorusią oraz Ukrainą. "Odgrywa więc kluczową rolę w obecnym kryzysie", konkluduje autor "Welt am Sonntag".

Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Co ma zawierać?

W rozmowie z niemieckim dziennikiem wiceminister Przydacz tłumaczy, że "chcemy całkowicie zatrzymać eksport europejskich technologii do Rosji". Zakaz ma dotyczyć także technologii cywilnych, które mogą mieć zastosowanie także wojskowe. W tak szeroko zdefiniowanej kategorii mieścić się mają także m.in. opony lub podzespoły do ciężarówek.

- Ponadto musimy podjąć silniejsze działania przeciwko rosyjskim bankom oraz przeciwko rosyjskiej propagandzie i kanałom dezinformacji" - mówi wiceszef polskiego MSZ. - Szósty pakiet sankcji mocno uderzył w Rosję. Ale nie byliśmy w stanie wystarczająco osłabić Putina i jego machiny wojskowej. Potrzebne są zatem bardziej surowe sankcje. Promujemy to wśród naszych europejskich partnerów - dodał Przydacz.

Według niemieckiej gazety, zachodni dyplomaci oczekują, że Polska zaapeluje o nowe sankcje podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Droga do konkretnych decyzji jest jednak daleka.

Źródło: welt.de

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl