Spis treści
To były pierwsze sektorowe nabory prowadzone w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, podsumowuje wiosenne interwencje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jakie nabory skierowane są do pszczelarzy?
Nabory prowadzone były wyłącznie drogą elektroniczną, złożono ponad 3 tys. wniosków. Rolnicy mieli do wyboru trzy programy, na które chcieli uzyskać pomoc:
- Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
- Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,
- Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.
Nowy sprzęt dla pszczelarzy
Największą popularnością cieszyła się pierwsza interwencja Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych. Po rozpatrzeniu wniosków o płatność, Agencja wypłaciła ponad 19 mln złotych. Otrzymane środki w większości można było wydać na zakup nowego sprzętu. Co istotne, dofinansowanie nie mogło przekroczyć 15 tys. złotych. Refundacja wynosiła do 60 proc. kosztów netto, a maksymalna wysokość pomocy to 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli.
Środki na walkę z warrozą
W naborze Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi mogły wziąć udział jedynie organizacje pszczelarskie. Tu wypłacono ponad 15 mln złotych. Beneficjenci w założeniu mieli przeznaczyć pieniądze na zakup warrozobójczych produktów leczniczych – zarówno weterynaryjnych, jak i zawierających substancje czynne dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Refundacja wynosiła do 90 proc. kosztów netto zakupu lekarstw.
Czym jest wartość użytkowa pszczół?
Ostatni nabór opiewał na najmniejszą kwotę wypłat. W ramach Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół na konta organizacji trafiło ponad 6,5 mln złotych.
Wsparcie to dotyczyło zakupu: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, czytamy w komunikacie.
W tej interwencji maksymalna kwota pomocy to 10 tys. zł, a refundacji podlegało do 70 proc. kosztów netto.
W tym roku jeszcze jeden nabór. Oto termin
Według harmonogramu w tym roku wspomniane nabory będą miały swój drugi termin. Składanie wniosków rozpocznie się 15 listopada i potrwa do 15 grudnia 2023 r. W tym samym czasie mają być też prowadzone cztery inne interwencje sektorowe:
- Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej,
- Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej,
- Wsparcie naukowo-badawcze,
- Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych.
Źródło: ARiMR
