- Budynek jest objęty opieką konserwatorską zabytków - mówi Adam Galewski z firmy Devco - Wiąże się to z licznymi konsultacjami dotyczącymi poszczególnych detali architektonicznych. Musimy uzgadniać np. wygląd zabytkowych okien. Budynek ma modernistyczną, ceglaną elewację, która wyróżnia go na tle współczesnych szklanych biurowców - dodaje.
Jak podkreśla Adam Galewski największą zaletą Wrocławskiego Parku Biznesu 3 jest jego lokalizacja. Ul. Bierutowska znajduje się przy wyjeździe w kierunku Warszawy. W pobliżu znajduje się też wjazd na autostradową obwodnicę Wrocławia.
W samym biurowcu będą olbrzymie przestrzenie do wykorzystania, tzw. open space o powierzchni od 1000 do 1500 metrów kwadratowych: - W planach oprócz typowych powierzchni biurowych jest przeznaczenie poszczególnych przestrzeni na przedszkole, restauracje, centrum sportowego z basenem, siłownią i fitnessem czy sklepy - opowiada Adam Galewski.
Prace w tym miejscu ruszyły w 2012 r. Obecnie trwają rozmowy z pierwszymi najemcami, którzy do budynków zaczną wprowadzać się za ok. 2 miesiące. Jedak to nie będzie oznaczało końca remontu. W zależności od zainteresowania najemców powierzchnie do wykorzystania będą się rozrastać, więc koniec rewitalizacji może nastąpić już za dwa lata.
Wrocławski Park Biznesu 3 składa się z zespołu budynków – główny i największy z nich to 4 piętrowy wieloskrzydłowy budynek biurowy o powierzchni ponad 30 000 mkw.
Na terenie inwestycji zaplanowanych zostało 587 miejsc parkingowych. Park Biznesu znajduje się na terenie niezalewowym, dlatego też jeszcze w czasie wojny miejsce to zostało wybrane pod budowę fabryki.
Ceglana budowla przy ul. Bierutowskiej powstała w latach 1940-1942. Mieściła się tam fabryka broni firmy Rheinmetall-Borsig. Produkowano tam amunicję, zapalniki do bomb czy wyposażenie do samolotów. Po wojnie powstały tu zakłady zakłady przemysłowe Hydral. Produkowano tu m.in. silniki samolotowe i układy hydraulicznych. Firma wystawiła jednak budynek na sprzedaż w 2007 r.
Wrocławski Park Biznesu to nie jedyny przykład wykorzystania zabytków. Stare zakłady papiernicze u zbiegu ulic Kościuszki, Pułaskiego i Komuny Paryskiej zamienią się w Nową Papiernię. Będzie tam 76 ekskluzywnych loftów. Podobnie na ul. Inowrocławskiej, gdzie XIX - wieczną destylarnię braci Wolff firma Archicom zamieniła na Lofty Platinum. Szklane tafle fasad współgrają z detalami starej, ceglanej elewacji i industrialnym wystrojem zabytkowego obiektu.
W Browarze Mieszczańskim przy ul. Hubskiej mieści się teatr i pub. Jednak nie wszystkie stare budynki mają tyle szczęścia. Przy ul. Jedności Narodowej stoi dawny Browar Piastowski, W 2004 roku teren zakupiła firma piwowarska Carslberg. Niestety browar zamknięto, a nieruchomość ponownie wystawiono na sprzedaż. Amerykańska firma Clairmont Global zakupiła obiekt w 2007 roku. Wtedy szumnie zapowiadano, że w tym miejscu powstanie wielkie osiedle mieszkaniowe z punktami handlowo-usługowymi. Ostatecznie skończyło się na wyburzeniu kilku obiektów o małej wartości historycznej, a nieruchomość stoi zastawiona płotem.
Gorszy los spotkał elewator przy dawnym młynie Sułkowice, który stał przy ul. Krzywoustego. Został on zburzony przez nowego inwestora. Ma tam powstać nowoczesne centrum wystawiennicze.
