Strajk Kobiet w Polsce
22 października w całej Polsce rozpoczęły się protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która w konsekwencji prowadzi do zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Trybunał orzekł, iż zapis ustawy z 1993 roku dotyczący usuwania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z Konstytucją.
W związku z decyzją Trybunału ludzie w całym kraju wyszli na ulice. Pierwszy protest miał miejsce w stolicy, na warszawskim Żoliborzu. W piątek, 23 października, dołączyły do niego kolejne duże miasta, od weekendu 24-25 października zaś strajki odbywają się także w mniejszych miejscowościach na terenie całego kraju.
Hasła na Strajk Kobiet: najlepsze slogany. Te banery stały się MEMAMI
Protesty ponownie przybrały na sile 27 stycznia 2021, kiedy po trzech miesiącach od wyroku Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie, które to następnie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że nie można już w Polsce dokonać legalnej aborcji powołując się na przesłankę dotyczącą wady letalnej płodu.
Podczas rozgorzałych na nowo protestów demonstranci wyrażają swoje zdanie nie tylko krzycząc czy skandując. Wiele osób decyduje się na zabranie ręcznie przygotowanych transparentów. Protestującym nie można odmówić kreatywności - obok klasycznych haseł na banerach pojawiają się niezwykle pomysłowe teksty. Najciekawsze z nich możecie zobaczyć w galerii.
Jakie jeszcze hasła demonstranci umieszczają na transparentach? Jedno z nich nawiązuje do popularnej, kultowej już gry komputerowej.
Gdyby Godek była w Simsach, to zabrałabym jej drabinkę.
To nie jedyne odniesienie do gry komputerowej The Sims.

Inne hasła, które można zobaczyć na protestach, odnoszą się m.in. do hitów kinowych, takich jak Avengers czy Harry Potter. Na wielu banerach widnieją także klasyczne slogany. Jakie hasła najczęściej pojawiają się na strajkach?
- Myślę, czuję, decyduję
- 5 gwiazdek, 3 gwiazdki
- Rząd nie ciąża, da się usunąć
- Moje ciało, mój wybór
- Wolność kobiet
- Prawa kobiety prawami człowieka
- Wybór, nie zakaz
- Wyrok na kobiety
- Rząd pod sąd
- Podmiot nie zgadza się z orzeczeniem
- Mamy dość
- Piekło kobiet
- Rozdział państwa od kościoła
- Rewolucja jest kobietą
- To jest wojna
- Moja macica, moja sprawa
- To jest dramat
- No woman, no kraj
- Obyś wdepnął w lego na bosaka
Las Transparentów
Niektóre banery można jednak uznać za prawdziwe MEMY ulicy! Nasuwa się myśl, że aż szkoda byłoby wyrzucić tak kreatywne transparenty do kosza. Na szczęście Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie wpadło na nietypowy pomysł.
Instytucja utworzyła w mediach społecznościowych wydarzenie, w którym zachęcała, aby po proteście odbywającym się 30 października 2020 roku demonstranci zostawili swoje banery przed siedzibą muzeum. W ten sposób powstała instalacja pt. Las Transparentów. Organizatorzy akcji napisali:
Nie wyrzucaj na śmieci swojego transparentu! Niech dalej wybrzmiewa w przestrzeni publicznej! Zapraszamy od 21:00 pod Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ( Wybrzeże Kościuszkowskie 22), gdzie będzie można dołożyć swój transparent do wspólnej instalacji - Las Transparentów.
Jaki był efekt happeningu?
