Spis treści
Nowy mural na Ursynowie
Na warszawskim Ursynowie powstaje największy w Polsce mural dotyczący zdrowia psychicznego. Dzieło zostanie zrealizowane na ścianie budynku znajdującego się przy ulicy Wasilkowskiego 14. Jego autorem jest Wojciech Brewka. Jeden z najwybitniejszych artystów współczesnego pokolenia opracował projekt charytatywnie i bierze czynny udział w wykonaniu dzieła.
- Mural składa się z kilku części. Na pierwszy rzut oka jest kolorowy, abstrakcyjny. Gdy spojrzymy uważniej, to zobaczymy twarz dziewczyny i chłopaka lub kobiety i mężczyzny, bo nie jest to dopowiedziane. Są smutni i zamknięci w swoim świecie. Choć mural jest kolorowy i otacza ich mnóstwo barw i pozytywnych rzeczy, oni tego nie widzą. Taka jest depresja. Osoby chorujące nie potrafią cieszyć się z tego, co ich otacza. Nie widzą barw. Widzą świat tylko w czarnych kolorach. Na muralu ten stan symbolizuje właśnie czarny kolor - opisuje dzieło artysta.
W poniższej fotogalerii można zobaczyć zdjęcia obrazujące aktualny stan prac.
"Depresja nie dotyka tylko osób dorosłych"
Wojciech Brewka tłumaczy, że tworząc projekt chciał podkreślić, że depresja nie dotyka jedynie dorosłych, ale chorują też na nią małe dzieci. W związku z tym, na muralu zobaczymy też laleczkę i kwiatek, będące dziecięcą bazgrotą.
Dzieci z depresją mają może jeszcze trudniej niż dorośli, bo często zupełnie nie wiedzą, co z tym zrobić, dlatego świadomość społeczna i uważność dorosłych na niepokojące objawy choroby są tak ważne. Chciałem, żeby ten mural był kolorowy, pełen energii, ale też żeby skłaniał nas do refleksji, czy my nie czujemy się tak, jak główni bohaterowie tego muralu, czy nie potrzebujemy zwrócić się do specjalisty? Nasze życie nie musi być namalowane w czarnych kolorach. Wokół jest wiele pięknych barw, dlatego nie wstydźmy się korzystać ze wsparcia psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów- mówi autor muralu.
Szczytny cel
Mural jest inicjatywą Fundacji "Twarze depresji", która od dziesięciu lat organizuje kampanię społeczną "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”. Do akcji przez ostatnie 10 lat zaangażowało się ponad 60 ambasadorów - aktorów, muzyków, dziennikarzy telewizyjnych, pisarzy, wybitnych sportowców.
Dzieło powstaje z okazji okrągłego jubileuszu wspomnianej kampanii. Działacze Fundacji podkreślają, że za pomocą muralu chcą edukować, walczyć z tematem tabu, a także podjąć walkę o lepszy dostęp do psychologów i leczenia psychiatrycznego.
Kiedy odsłonięcie?
Przy ścianie wieżowca przy ulicy Wasilkowskiego 14 na Imielinie stanęły już rusztowania, widać także konkretne zarysy i kolory. Całość ma być gotowa za kilka tygodni. Odsłonięcie muralu zaplanowano na 15 października.
Mural udało się wykonać dzięki wsparciu finansowemu dzielnicy.
