Następne sklepy stają się placówkami pocztowymi. Solidarność: „Bez nowelizacji zakaz handlu się rozsypie”

Ewa Andruszkiewicz
Już wkrótce niedzielne zakupy będą możliwe nie tylko w Żabkach, ale i sklepach abc. Ich właściciele będą mogli podjąć bowiem decyzję o wdrożeniu w swoich placówkach... usług kurierskich. Handlowa Solidarność nie kryje oburzenia i apeluje do rządu o natychmiastową nowelizację ustawy o zakazie handlu w siódmym dniu tygodnia.

Ostrzegałem rządzących, że kolejne sklepy będą się stawały placówkami pocztowymi i widzimy, że to już się dzieje

- mówi Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność.

Rzeczywiście, poza siecią sklepów abc, testowe świadczenie usług pocztowych zapowiada również Polska Grupa Supermarketów. Pilotażowy program ma zostać wprowadzony jeszcze w grudniu br. w części punktów Top Market oraz Minuta8. Od samego początku w niedziele otwarte są też Żabki.

Niedziele handlowe. Aktualny kalendarz niedziel niehandlowyc...

Jeżeli nic się nie zmieni, to za chwilę cała ustawa się rozsypie. Bo spisanie umowy z operatorem pocztowym nie stanowi dziś w Polsce żadnego problemu i coraz więcej sieci, a także indywidualnych sklepów będzie po to rozwiązanie sięgało - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ „Solidarność”. - Wyłączenia placówek pocztowych z ograniczeń handlu w niedziele nie było w naszym obywatelskim projekcie ustawy. Zapis ten został wprowadzony w trakcie prac parlamentarnych. A placówka pocztowa jest placówką usługową, a nie handlową, w której sprzedawane jest masło czy alkohol

- dodaje.

Z „luki” w przepisach jako pierwsza zaczęła korzystać sieć sklepów Żabka. Teraz analogiczne rozwiązanie postanowiła zastosować także Grupa Eurocash, która jest organizatorem sieci sklepów abc działających na zasadzie franczyzy i skupia ok. 8,6 tys. placówek w całym kraju. I choć przedstawiciele spółki tłumaczą, że chodzi przede wszystkim o to, by „zapewnić klientom wygodę korzystania z usług kurierskich podczas robienia codziennych zakupów”, związkowcy nie mają wątpliwości, że główny cel to możliwość handlowania w niedziele.

- Zdecydowaliśmy się na udostępnienie usługi kurierskiej sieci sklepów abc, ponieważ takie rozwiązanie pozwoli naszym klientom - właścicielom sklepów - budować ich konkurencyjność na polskim rynku detalicznym - mówi Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash. - Możliwe, że część osób stwierdzi, że to odpowiedź na niedziele niehandlowe, jednak sklepy abc są prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców i w większości decydowali się oni na otwieranie swoich sklepów w niedziele. W przypadku wdrożenia usług kurierskich chodzi o zupełnie nowe korzyści dla przedsiębiorców. Po pierwsze, obserwujemy wzrost liczby punktów handlowych, które oferują usługi kurierskie. Świadczą je inne sieci franczyzowe, punkty prasowe czy stacje benzynowe. Coraz więcej konsumentów jest zainteresowanych tą usługą i coraz częściej o jej wprowadzenie dopytywali również nasi klienci. Po drugie, dla sklepów małoformatowych to szansa na zwiększenie liczby klientów, uzyskanie dodatkowej marży, czy w praktyce po prostu większą sprzedaż. Badania pokazują, że trzech na 10 konsumentów, nadając lub odbierając paczkę w punkcie handlowym, zrobi przy tej okazji zakupy.

Przedstawiciele spółki zapewniają dalej, że usługa kurierska będzie dostępna tylko w tych punktach, które zgłoszą chęć jej wdrożenia. Nie będzie więc obowiązkowa dla całej sieci. Fakt ten związkowców jednak nie pociesza.

Obiecywano nam, a przede wszystkim kupcom, że ustawa doczeka się nowelizacji. Tak się jednak do tej pory nie stało

- mówi dalej Alfred Bujara i zapowiada skierowanie pisma z prośbą o interwencję w postaci zmian legislacyjnych do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

O tym, że ustawa o zakazie niedzielnego handlu może doczekać się nowelizacji, mówił przed wyborami poseł Janusz Śniadek z PiS, jednak już wtedy zaznaczał, że nie stanie się to wcześniej niż wiosną 2020 r.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aneta

Jestem przeciwna wprowadzaniom kolejnych zmian, a tym bardziej obostrzeń do ustawy o handlu. Powinno zostać jak jest.

G
Gość

Ta ustawa to i tak wyglądala ledwo ledwo już w momencie wprowadzenia, ponieważ jej napisanie powierzono dyletantom z solidarności. A ci by chcieli jeszcze wprowadzać kolejne poprawki. Tylko po to żeby odegrać się na żabkach. No bez jaj!

M
Marek

Marzy mi się, żeby tak ten niby związek zawodowy się rozsypał, darmozjady, które potrafią tylko przeszkadzać żyć innym.

G
Gość

Jestem jak najbardziej za tym. Jak na razie da to możliwość zarobienia polskim przedsiębiorcom, póki nie przechwycą tego zagraniczne sklepy.

G
Gość

Najwyższy już czas, aby ukrócić samowolę. Dać ludziom wolną rękę a nie wymyślać jakieś durnowate ustawy.. Jak ktoś chce handlować w niedzielę, to niech handluje. Nikt na siłę nie będzie naganiał klientów do sklepów, ale żeby też nie zabraniał.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl