Nasz człowiek w największej chmurze na świecie. Tomasz Stachlewski w AWS

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
mat prasowe
Tomasz Stachlewski przeszedł długą drogę od projektanta systemów IT w Polskich Liniach Lotniczych do AWS. W tej największej chmurze świata, z której korzystają miliony klientów na świecie i dziesiątki tysięcy w Europie Środkowej i Wschodniej, pracuje od pięciu lat.

Jaka była Pańska droga do… chmury? Dlaczego właśnie tej problematyce Pan się poświęcił? Co jest najbardziej fascynujące w chmurze AWS?

Tomasz Stachlewski, CEE Senior Solutions Architecture Manager w AWS: Moja przygoda z chmurą rozpoczęła się w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Jako projektant systemów IT miałem właśnie tam pierwszą sposobność zobaczenia na własne oczy, jak technologie chmurowe zmieniają sposób, w jaki firmy budują i unowocześniają swoje systemy IT i procesy biznesowe. LOT nie tylko lata w chmurach, ale wykorzystuje chmurę technologiczną do tego, aby unowocześnić swoje systemy do sprzedaży biletów w świecie e-commerce, i robi to już od wielu lat. Ten etap w moim życiu spowodował, że postanowiłem poświęcić się chmurze w pełni i dołączyłem do AWS, czyli największej chmury świata, z której korzystają miliony klientów na całym świecie i dziesiątki tysięcy klientów w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie pracuję od 5 lat. Analitycy branżowi uważają AWS za lidera usług chmurowych; powodów jest wiele, ale warto tutaj wspomnieć o ilości usług, a także ich możliwościach i zakresie nieporównywalnym z żadnym innym dostawcą chmurowym. Dodajmy do tego globalny zasięg, niesamowite tempo wprowadzania innowacyjności i skupianiu się na potrzebach klientów. Wszystko to tworzy niesamowite miejsce – zarówno dla użytkownika końcowego, jak i osoby tutaj pracującej.

Najbardziej fascynująca rzecz w chmurze AWS? Możliwości. Jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak łatwym dostępem do nowoczesnych technologii. Bazy danych? Robotyka? Internet rzeczy? Blockchain? Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe? Komputery kwantowe? Konteneryzacja? Jeszcze do niedawna połowa z tych pojęć, technologii, była zupełnie niedostępna dla większości firm, były to domeny zarezerwowane dla największych firm świata z gigantycznym kapitałem, pojęcia o których słyszało się tylko na branżowych konferencjach. Wszystko to zmieniło się właśnie z nadejściem chmury. Demokratyzacja świata IT, czyli udostępnienie tych samych technologii, z których korzystają tacy potentaci jak Netflilx, Airbnb, Siemens, Samsung, GE, Novartis i Volkswagen, dla każdej firmy, która nawet jeśli nie chce zmieniać świata, to przynajmniej chce unowocześnić swój biznes. Tym jest właśnie chmura. Obecnie AWS to ponad 175 usług, które zmieniają sposób, w jaki nie tylko mówimy o nowych technologiach, ale w jaki faktycznie je wdrażamy i zmieniamy nasz świat.

Wielu mówi o zagrożeniach związanych z przechowywaniem informacji w chmurze, a przecież gromadzimy tam najbardziej wrażliwe dane. Czy może Pan użytkownikom powiedzieć: chmura jest bardzo bezpieczna, wasze informacje przechowywane w chmurze nie dostaną się w niepowołane ręce?

W AWS bezpieczeństwo i prywatność danych naszych klientów jest naszym głównym priorytetem. W ciągu ostatnich lat odbyłem tysiące spotkań z różnymi firmami w Polsce i za granicą, z małymi startupami i największymi korporacjami. Bardzo łatwo dostrzec mi zatem zmianę, jaka zaszła w postrzeganiu chmury i powodów przechodzenia do niej na przestrzeni tych lat. Ze spotkań, podczas których firmy pytały przede wszystkim o to, „Czy chmura jest bezpieczna?” przeszliśmy do etapu, gdzie firmy mówią „Idę do chmury, bo chcę czuć się bezpiecznie”. Należy sobie zadać pytania, które często wcześniej pomijaliśmy.

Jak szybko dostosowujemy nasze mechanizmy bezpieczeństwa do zmian, które pojawiają się na świecie, do luk bezpieczeństwa, do nowych metod ataku? Ile osób w naszej firmie dba o bezpieczeństwo? I nawet jeśli są to najwyższej klasy specjaliści, to czy są w stanie zapanować nad całością IT w firmie? Prawda jest taka, że mało jaka firma jest w stanie odpowiedzieć na te wszystkie pytania twierdząco, dlatego właśnie przejście do chmury jest elementem zwiększenia bezpieczeństwa w organizacji. Jedną z wielkich zalet chmury jest to, że klienci AWS odziedziczyli wszystkie najlepsze praktyki w zakresie polityki, architektury i procesów operacyjnych AWS zbudowanych w celu spełnienia wymagań naszych najbardziej wrażliwych na bezpieczeństwo klientów. Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem dostawcy chmurowego – dlatego firmy z całego świata, włącznie z firmami finansowymi, jak Capital One, Moneta Bank, Coinbase, Goldman Sachs i wiele innych, wybiera chmurę jako miejsce przechowywania danych oraz uruchamiania nowych systemów i aplikacji.

Czy nowe rozwiązania na potrzeby chmury wymyślają specjaliści pracujący przy jej doskonaleniu, czy jest to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów?

Ponad 90% funkcjonalności udostępnianych w chmurze wynika z potrzeb milionów klientów AWS na całym świecie. Dzięki tak dużej puli wiedzy, doświadczeń i oczekiwań, AWS jest w stanie bardzo dobrze wyodrębnić nowe trendy, oczekiwania i kierunki, w jakich idzie świat technologiczny i biznesowy. Jest to o tyle istotne, że zmiany i nowe technologie pojawiają się niemal nieustannie, i wyodrębnienie tych, które faktycznie mogą wpłynąć na to, jak budujemy nowoczesną aplikację XXI wieku, jest niezmiernie istotne. W ciągu ostatnich 14 lat wraz z naszymi klientami wyciągnęliśmy wiele wniosków, budując i uruchamiając setki usług w chmurze. Jak powiedział dr Werner Vogels, CTO Amazon.com, w swoim wystąpieniu podczas AWS Summit Online 2020, nauka ta obejmuje sprawdzoną praktykę projektowania niezawodnych i bezpiecznych systemów, które mogą być wysyłane na ogromne odległości lub w warunkach nieprzewidzianych zakłóceń. Dla nas ważne jest to, aby każdy uczący się w AWS mógł skorzystać z tej samej wiedzy w pierwszym dniu swojej podróży w chmurze.
Czy chmura pomaga w zdalnym uczeniu?
Firmy i osoby prywatne na całym świecie coraz częściej szukają opcji bezpiecznej pracy i nauki dla pracowników z dowolnego miejsca, zwłaszcza z zacisza własnego domu. Rozwiązania do zdalnej pracy i nauki w chmurze pozwalają pracownikom i studentom zachować produktywność i łączność podczas pracy i nauki w domu. Usługi chmurowe obejmują zdalne komputery stacjonarne i aplikacje, narzędzia do komunikacji, które dzięki podejściu chmurowemu można szybko wdrożyć w skali globalnej. Przykłady firm, które dzięki wykorzystaniu mocy chmury stworzyły platformy, które wspierają osoby w nauce, jest wiele. Przykładem takim może być np. Duolingo, czyli platforma wspierająca ludzi w nauce języków obcych, począwszy od angielskiego, francuskiego, po tak ekstrawaganckie języki jak tamilski. W chwili obecnej na całym świecie z Duolingo korzysta ponad 300 milionów ludzi. AWS stał się dla Duolingo platformą, dzięki której z wykorzystaniem nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, umożliwiło im dotarcie do nowych rynków, a dla klientów końcowych umożliwiło lepszą jakość nauki języków obcych.

Innym przykładem takiej firmy może być również Brainly, czyli polski startup, który zrewolucjonizował sposób, w jaki uczniowie i studenci na całym świecie poszukują i wymieniają się wiedzą. To platforma, na której można uzyskać pomoc w pracy domowej, a także pomóc innym, którzy są w potrzebie. I ponownie wszystko to w oparciu o chmurę, wehikuł technologii, który umożliwił ograniczenie kosztów, a także globalny zasięg polskiej firmy z Krakowa. Innym przykładem może być Alef Education; celem tej firmy jest bowiem cyfrowa transformacja sektora edukacji, aby wesprzeć jego najcenniejszy zasób – nauczycieli. UNESCO zakłada, że na świecie będzie brakowało prawie 69 milionów nauczycieli już w roku 2030. Platforma Alef ma na celu wspomaganie nauczycieli poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji w przygotowywaniu lekcji i odpowiednich materiałów dla uczniów. Nowoczesne technologie chmurowe są wykorzystywane następnie, aby śledzić postęp uczniów w nauce. Miliony informacji zbieranych są na bieżąco, na podstawie których jest dokonywana następnie weryfikacja postępów uczniów w nauce i w razie potrzeby są sugerowane zmiany, które nauczyciele mogą przeprowadzić, aby ich pomóc.

Proszę podać krótką historię firmy (polskiej lub zagranicznej), która dzięki chmurze wyszła na szerokie wody?

Jednym z moich ulubionych przykładów, pokazujących siłę chmury, jest firma Rovio. O ile nazwa Rovio może nie mówić wiele, to tyle z ich produktem, a dokładnie grą o nazwie Angry Birds, spotkał się niemal każdy. Jeszcze kilka lat temu Rovio był małym startupem tworzącym gry z Finlandii, który szukał swojego miejsca na świecie. Stworzyli kilkadziesiąt różnych gier, które realnie nie przyjęły się z takim nastawieniem graczy, jakich Rovio oczekiwało. I tutaj można dostrzec pierwsza zaletę chmury: porażka nie jest już problemem, porażka nie jest złą inwestycją w sprzęt, z którym zostajemy na lata. Porażka to możliwość zrewidowania swojego pomysłu i powrotu do stołu kreślarskiego, jakim jest chmura. Firma tworzyła zatem kolejne gry, aż któregoś dnia postanowiła stworzyć grę, w której gracz rzucałby ptakami w świnie – czyli wcześniej wspomniana Angry Birds – i o ile sam opis gry może na pierwszy rzut oka wydawać się dość zaskakujący, to nie zmienia to faktu, że z dnia na dzień gra stała się istnym bestselerem na całym świecie i bardzo szybko weszła się na pierwsze miejsca w ściąganych aplikacjach na telefony komórkowe. I tutaj dochodzimy do kolejnych powodów, w jaki to chmura wsparła Rovio w tym sukcesie.
Po pierwsze, globalny zasięg – gra opanowała nie tylko Europę, ale i cały świat – chmura AWS dała im zatem możliwość dotarcia do użytkowników na całym świecie. Aż wreszcie trzeci powód – sukces wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej. Jak obsłużyć nagły ruch użytkowników w ciągu kilku godzin? Chmura i tylko chmura – skalowanie, dostosowywanie mocy i kosztów do faktycznych potrzeb – to właśnie umożliwiło Rovio poskromienie sukcesu, zawojowanie świata oraz wypłynięcie na szerokie wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl