Niedziela Palmowa 2023. Co to za święto i kiedy wypada? Zobacz, jak zrobić palmę wielkanocną

Niedziela Palmowa. Kiedy wypada w tym roku? Jakie są tradycje tego święta?
Niedziela Palmowa. Kiedy wypada w tym roku? Jakie są tradycje tego święta? fot. Wikipedia/CC BY 2.5
Niedziela Palmowa wprowadza wiernych w Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem jest Wielkanoc. Symbolem nadchodzących świąt w Polsce jest kolorowa palma wielkanocna, którą święci się tego dnia. Można ją wykonać samodzielnie, a my pokazujemy, jak to zrobić.

Spis treści

Co oznacza pierwsza niedziela Wielkiego Tygodnia?

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna Wielki Tydzień - okres przygotowania duchowego do Świąt Wielkanocy. To czas wyciszenia i przeżywania męki Chrystusa. Dzień ten nazywany jest również "Niedzielą Męki Pańskiej", "Kwietną" lub "Wierzbną".

Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. W Polsce święto to obchodzone jest od czasów średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy wielkanocne, symbol odradzającego się życia.

Tradycje Niedzieli Palmowej

W Niedzielę Palmową do kościołów przynosimy palemki wielkanocne, aby zostały poświęcone przez księdza. Palmy święci się na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem, wjeżdżającym na ośle do miasta, i są one symbolem męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Chrystusa. W Polsce palmy wykonane są, przede wszystkim, z gałęzi wierzby z pąkami, zwanymi baziami czy kotkami, ale często dodaje się do nich również inne materiały, aby były bardziej kolorowe.

Kiedy jest Niedziela Palmowa 2023?

Niedziela Palmowa to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Przypada zawsze siedem dni przed Wielkanocą. Co roku jest to okres pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia.

W tym roku palmy wielkanocne będziemy święcić 2 kwietnia.

Historia palmy wielkanocnej

Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie. Zwyczaj ten rozpowszechnił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii, a w V i VI pojawił się także w Kościele zachodnim. Święcenie zielonych gałązek, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku. W Polsce początki święcenia palm wielkanocnych sięgają XI wieku.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Palmy tworzone są z witek wierzbowych, gdyż wierzba jest drzewem, które wiosną najwcześniej budzi się do życia, a w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Ręcznie robione ozdoby na Niedzielę Palmową. Jak zrobić palmę wielkanocną?

By zrobić wielkanocną palmę potrzebujemy:

  • gałązki

  • wstążeczki

  • bibułę

  • trawę

  • zboża

  • bazie

    oraz narzędzia:

  • nitki

  • nożyczki

  • klej

  • taśma samoklejąca

  • taśma dwustronna

Jak wykonać - krok po kroku - palmę wielkanocną?

  1. Ozdabiamy kij bibułą, tak aby nie było wolnej przestrzeni (używamy kleju, owijamy nitką, sklejamy taśmą).
  2. Następnie z bibuły wykonujemy różnokolorowe kwiaty i mocujemy je na drucikach.
  3. Również z bibuły robimy paski, które nacinamy i skręcamy, aby ozdobić główny kij.
  4. Następnie dokładamy kwiatki na drucikach (drucikiem owijamy kij) oraz mocujemy gałązki i bazie (przywiązujemy je nicią).

Poniżej zamieszczamy kilka filmików, które pokazują, jak zrobić palmę krok po kroku:

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl